Rodina / Top tipy

Deti a snowboarding

Myšlienku napísať tento článok ste mi dali vy, moje čitateľky a dokonca aj čitatelia 🙂 , pretože mi chodilo ohľadom Lukyho videí na snowboarde veľmi veľa otázok a krásnych komentárov. V ankete ste si článok nakoniec jednoznačne odhlasovali. Preto verím, že pomôže a dozviete sa tu niečo nové a užitočné.

Kedy začať učiť dieťa snowboardovať?

My sme to s Lukym skúšali keď mal necelé tri roky a aj napriek počiatočnému nadšeniu vydržal na snowboarde asi 15 minút. Myslím, že ideálny čas začať dieťa naozaj učiť je okolo 4 rokov, ale samozrejme veľmi záleží na dieťati a jeho povahe. Postaviť na snowboard ho môžete určite aj skôr, ale to sa ešte veľmi nedá hovoriť o učení, ale iba o akomsi spúšťaní a zoznamovaní sa s týmto športom. Čo samozrejme vôbec nie je na škodu.  Čítala som mnohé (hlavne zahraničné) štúdie a v žiadnej z nich nikto nepotvrdil, že by snowboarding bol pre dieťa, jeho kĺby či bedrá škodlivý, na čo ste sa viacerí pýtali. Prečo teda väčšina detí začína na lyžiach? Pretože je to rokmi zaužívané, pretože väčšina rodičov či starých rodičov sú lyžiari, a pretože udržať rovnováhu v pluhu na lyžiach je pre každé jedno dieťa jednoduchšie. Áno snowboarding je pre deti na učenie určite náročnejší, pretože obe nohy sú pripútané k jednej doske a dieťa stojí v bočnom postoji, ktorý nie je úplne prirodzený. Náš Lukáško s tým absolútne od prvej chvíle nemal problém, ale myslím, že k udržaniu rovnováhy mu veľmi pomohol skateboard, na ktorom celé leto s tatinkom jazdil.

 

Prečo sme uprednostnili snowboard pred lyžami?

V našom prípade jednoduchá odpoveď, pretože obaja snowboardujeme a pretože sám chcel. Keď som ho ako takmer trojročného zobrala do požičovne okamžite utekal k jedinému maličkému snowboardu, ktorý tam mali a o lyžiach nechcel ani počuť. Ani tento rok sme ho na dovolenke nepresvedčili, aby lyže skúsil. Od malinka nás videl snowboardovať, chodil s nami na hory, a tak ho to proste prirodzene ťahalo na snowboard. Určite chceme, aby sa naučil aj lyžovať, a keď bude starší nech sa sám rozhodne čo ho viac baví. Alebo môže robiť jedno aj druhé ako moja sister.

Snowboardová výbava.

Rozhodli sme sa, že Lukymu pod stromček kúpime kompletnú SNB výbavu, aby sa mohol spúšťať vždy a všade. Hlavný dôvod bol aj ten, že vo väčšine požičovní nemajú vhodnú snowboardovú výbavu pre tak malé dieťa. Vyberali sme naozaj dlho, pretože to nie je malá investícia. Najskôr sme uvažovali nad značkou Burton, ktorá je určite topkou a má celú divíziu pre detský snowboarding- Burton Riglet Snowboarding. Odporúčam ich web stránku a tiež Youtube kanál, kde nájdete množstvo informácií a videí ako dieťa naučiť snowboardovať. Nakoniec sme sa ale rozhodli výbavu kúpiť v Decathlone. Rozdiel v cene bol celkom značný, a v tom čase sme nevedeli či to Lukyho bude baviť a či mu to pôjde. Pridávam sem aj linky na výbavu, nech nemusíte hľadať (snowboard, viazanie, topánky). Snowboard by mal siahať niekde medzi bradu až nos. Luky ho má o trochu väčší, ale nemal s tým žiadny problém. Snáď mu vďaka tomu vydrží aspoň o jednu sezónu dlhšie. Topánky tiež odporúčam kúpiť o niečo väčšie. Luky má rozdiel medzi nôžkou a SNB topánkou 2 cm a nikdy sa mu nevyzúvala. Takto malé dieťa ešte nemá presne určené, ktorou nohou bude jazdiť dopredu (či goofy alebo regular), a tak je ideálne namontovať mu viazanie do stredu dosky a obe nohy vychýliť o cca 10° do strán. Ako majú freeride jazdci. Plus odporúčam dokúpiť popruh, na ktorom budete dieťa v začiatkoch istiť a trošku aj regulovať jeho smer a rýchlosť. Nepodceňujte ani oblečenie, ktoré by malo byť nepremokavé, keďže veľa času strávi na zemi. Luky má bundu od značky Burton a nohavice z Intersportu – majú vysoké traky a chránia tak chrbát aj brucho pred zimou a snehom. Ďalšou nutnosťou je helma. Luky má neprehliadnuteľnú helmu značky Giro a dizajn Shark. Netreba zabúdať ani na okuliare, ja už mám pre Lukyho vybraté tieto krásne okuliare značky Izipizi, ale zatiaľ sme ich nekúpili, pretože okuliare (akékoľvek) absolútne odmieta. Ale verím, že čoskoro príde ich čas 😉 . 

Kde učiť?

Detský snowboarding je na Slovensku ešte v plienkach a do mnohých detských škôlok vás so snowboardom jednoducho nepustia. Skúste sa popýtať v strediskách vo svojom okolí a nájdite si škôlku s posuvným pásom, ktorá je ideálna pre začiatky. A vy tak neprídete o ruky a chrbát, keď drobca budete musieť stokrát tlačiť hore do kopca. Od nás je najbližšie stredisko Ski Vrátna, kde s tým absolútne nemali problém. Dokonca inštruktori sa nás chodili vypytovať koľko má rokov, ako dlho jazdí a kde sme mu kúpili snowboard. Ďalším krokom je úplná somárska lúka s lanovkou ako napríklad Biela púť v Jasnej, ktorá je na učenie ideálna.

My sme s Lukáškom somársku lúku trochu preskočili a takto zišiel kopec v Mýte pod Ďumbierom, ktorý je celkom dlhý a niektoré časti sú riadne prudké…ale aj do Jasnej sa túto sezónu ešte chystáme a teším sa na ďalšie Lukyho pokroky. 

Snáď som zodpovedala všetky otázky. Ak by vás ešte čokoľvek zaujímalo neváhajte mi napísať.

Lucia a snowboarďák Lukáško

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: