Kam s deťmi

Dovolenka s deťmi v Zázrivej

Dovolenka s deťmi v Zázrivej

Dovolenku s celou rodinkou sme plánovali veľmi dlho. Po uvoľnení opatrení sme si dohodli spoločný termín a približnú lokalitu. Nakoľko s nami išla aj moja sister s takmer 2 ročnými neposednými dvojičkami mali sme podmienku, aby to bolo max 1,5 hodiny od Trenčína. Najskôr sme googlili chaty Orava až sme sa postupne dostali do Terchovej, lebo Luky už dlho túžil vidieť sochu Jánošíka. Hľadali sme cez portál hauzi.sk, ktorý ponúka veľa súkromného ubytovania. Viete si tam zadať množstvo parametrov, pre nás bolo momentálne najdôležitejšie nájsť chaty pre rodiny s deťmi. Nakoniec sme ubytovanie našli v Zázrivej, pretože chata Terezka nás na prvý pohľad očarila. Pred odchodom na dovolenku ešte môjho muža aj Lukyho potrápila črevná chrípka, sestrine dvojičky zase sople a zvýšená teplota, ale nakoniec sme všetci zbalili kufre a šťastne odcestovali.

Chata Terezka Zázrivá

chata Terezka Zázrivá

Chata sa nachádza na konci dediny pri potôčiku a je celá oplotená, takže nehrozí, že by sa vám nejaké dieťa zatúlalo ;-). Má krásny veľký dvor s altánkom, v ktorom je krb, letná kuchynka a posedenie. Altánok sa dá zavrieť, takže sa tam dalo sedieť aj keď bolo v noci chladnejšie a aspoň sme nerušili spiace deti v chate. Majiteľ je veľký pedant. Poriadok je prvé čo si všímam a naozaj bolo v chate všetko čisté a veľmi útulné. Chata je starší kompletne zrekonštruovaný dom, čo je vidieť na jej trochu zvláštnej dispozícii. Sú tam 4 samostatné izby, kuchyňa s veľkým jedálenským stolom, posedením a špajzou. Chata má dve kúpeľne aj dve toalety, saunu (za poplatok) a vyspí sa tam až 11 ľudí. Jediné veľké mínus sú prudké schody, ktorými musíte vyjsť na vrchné poschodie. Menšie deti je potrebné vyniesť a tiež zniesť. Luky to našťastie zvládol sám, lebo nosiť 20kg živej váhy hore tými prudkými schodmi by bol riadny zaberák 🙂 . Na poschodí bola našťastie zábrana, takže sa nemohlo stať, že by sa niektoré dieťa vybralo zdolávať schody samo. Chata ponúka dva priestranné detské kútiky – jeden je na poschodí pri izbách, je tam koberec, kuchynka a rôzne hračky. A druhý je dolu na zasklenej terase. Tam je tiež koberec a množstvo zaujímavých hračiek. Tie nás zachránili, keď nám v sobotu pršalo. V objekte sú aj dve detské postieľky a jedna jedálenská stolička. Čo sa týka vybavenia mysleli aj na detaily a na toalete nájdete šerblík, stupienky a dokonca aj redukciu na WC. Chata je plne vybavená a okrem sauny je tam aj stolný futbal (my sme dali turnaj celá rodina), ping-pongový stôl a veľká trampolína. Dvor má veľkú rozlohu a prevažná časť je upravená mäkkučká tráva. Vonku je preliezačka so šmykľavkou, hojdačky pre malých aj veľkých, pieskovisko a množstvo hier ako bedminton, golf, veľké stavebné autá, spoločenské hry, futbalové bránky. Takže deti mali neustále čo robiť. Okrem toho sme zorganizovali súťaž v spúšťaní sa na odrážadlách, kolobežke a skejte. Vyhral to samozrejme náš súťaživý Luky, inak by to neprežil. Dvojičkám to bolo (zatiaľ) našťastie šum-a-fuk. Musím povedať, že sme tam s deťmi mali neustále čo robiť a keby sa nám nechcelo, nemuseli by sme z areálu ani päty vytiahnuť.

Tipy na výlety s deťmi Terchová a okolie.

My sme však chceli v rámci možností pozrieť aj okolie, a tak sme si naplánovali zopár mini výletov. Nie všetky nám vyšli, ale myslím, že na to že sme tam boli s 2 ročnými dvojičkami a 6 ročným Lukym, ktorého turistika a chodenie absolútne neberie to bolo celkom fajn. Hneď po príchode sme sa boli najesť na Salaši Syrex. Areál so zvieratkami a ihriskom je veľmi pekný, ale jedlo, čistota stolov a obsluha boli taký slabší priemer. Oplatí sa tam však ísť kvôli ich výrobkom (syry, chlieb), ktoré sú vynikajúce a za dobrú cenu, a tiež zvieratkám, ktoré sa nachádzajú oproti reštaurácie. Nabudúce však skúsime radšej Kolibu u Jogošíka alebo Terchovskú Kolibu Diery, ktoré ste nám odporúčali. V piatok sme sa vybrali na menšiu turistiku k Rozhľadni Terchovské srdce. Nie je to dlhá cesta, ale na záver je poriadne prudký kopec. Aj naši malí a odhodlaní turisti to nakoniec vzdali a posledný úsek sme ich museli odniesť. Hore na rozhľadňu však všetci vyšli hrdo po svojich. Cez schody je vidieť o poschodie nižšie, a tak sme si po ceste hore kývali a decká sa na tom dobre pobavili. Výhľad z rozhľadne stál jednoznačne za to a zase raz musím napísať, že to naše malé Slovensko je fakt prekrásne. Potom sme si dolu pod rozhľadňou urobili piknik, deti poctivo zjedli všetko čo sme im zabalili (lebo veď jedlo bolo celou cestou motivácia č.1). Je tam aj bufet, v ktorom môj manžel dostal skvelý nápad a kúpil tri drevené rapkáče. To bola posledná bodka a najvyšší čas odísť. Po ceste späť sme sa ešte zastavili v Terchovej na zmrzlinu, ktorú odporúčame všetkými desiatimi. Je pri hlavnej ceste, nemôžete ju minúť a majú výbornú čokoládovú, slivkovú ale aj ovocné sorbety. Na druhý deň sme mali v pláne cestu vláčikom. Jeden taký klasický turistický jazdí po Terchovej a okolí. My sme však chceli absolvovať jazdu Oravskou lesnou železnicou, ktorá premáva zo stanice Tanečník neďaleko Oravskej Lesnej. Nakoniec sme to bohužiaľ nestihli, pretože prišla búrka a zopár hodín pršalo. Po búrke sme sa vybrali aspoň k soche Jánošíka v Terchovej, o ktorej Luky tak dlho básnil. To ste mali vidieť to šťastie, že konečne stojí pri soche, ktorú tak dlho obdivoval doma v knižke.

Ďalšie tipy na výlety.

Možností na výlet je tam samozrejme omnoho viac, ale záleží aj v akom veku deti máte so sebou. Spíšem Vám sem aspoň niektoré a bude to aj pre mňa skvelý zoznam, keď sa budeme chcieť do Terchovej alebo okolia opäť vrátiť:

  • turistika Jánošíkové diery
  • Vrátna dolina
  • lanovka na Chleb a následná turistika na Chatu pod Chlebom alebo na Veľký Kriváň
  • lanový park a Dino park Terchová
  • Terchovský betlehem a múzeum Juraja Jánošíka
  • Relax centrum Terchovec
  • Mini zoo v Terchovskej záhrade pri hoteli Gold

Ak by chata Terezka nebola vo vašom termíne voľná určite pozrite aj ubytovanie Zázrivá, videla som tam veľa pekných chát a dreveníc.

Lucia s rodinkou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: