Recenzie

Knihy z našej knižnice – 2.časť

Čo čítame – 24.mesiac

Neuveriteľné! Od nášho prvého článku o tom čo aktuálne čítame ubehli už 4 mesiace! Žiarovka s ideou na ďalší sa mi rozsvietila v hlave po tom ako som si uvedomila, že Luky momentálne rád „číta“ úplne iné knižky.

kniha pre deti

Veľmi sa tomu teším, že Lukáško pri knihách dokáže stráviť na jeho pomery dosť veľa času. Na narodeniny som mu kúpila aj prvé knihy s krátkymi príbehmi, ale tie ho zatiaľ veľmi nezaujali a počúvať ma ako mu ich čítam vydrží max. 30 sekúnd (aj keď ja som sa doteraz vďaka niekoľkým výhram na Hviezdoslavovom Kubíne považovala za dobrú recitátorku 😉 🙂 ). ALE! pevne verím, že v ďalšom pokračovaní tohto článku mi už Luky dovolí Vám ich predstaviť.

co citame

V poslednej dobe ma oslovili hlavne knihy z vydavateľstva Svojtka&Co. a aj v tomto výbere budú prevažovať. Na nešťastie niektoré sú tak skvelé, že sa veľmi rýchlo vypredajú a na dotlač potom musíme čakať veľmi dlho. Ako napríklad mnou recenzovaná a Lukáškom milovaná kniha Úlohy pre najmenšie deti – na ktorú sa ma už viacero z Vás pýtalo.

Moja prvá obrázková knižka. Stroje na gazdovstve.

moja prva obrazkova knizka

V tejto sérií vyšlo viacero kníh z rôznych prostredí a úžasné sú úplne všetky. Práve táto naša je síce beznádejne vypredaná, ale našla som pre Vás veľmi podobnú a vďaka zvieratkám prevažujúcim nad traktormi vhodnejšiu aj pre dievčatká (zobrazí sa po kliknutí na názov knihy alebo foto). V tej našej je na 10 pevných stránkach zobrazený a krátko opísaný život na gazdovstve. Deti sa z nej dozvedia na čo sa používajú veľké stroje a ako uľahčujú ľuďom prácu. Čo to sa z nej určite priučí aj dospelý, ktorý ehm vyrástol na sídlisku v paneláku. Obsahuje aj množstvo zvieratiek, ktoré si môžete pomenovať a učiť sa ich rozoznávať. Ja trénujem Lukyho všímavosť a tiež pamäť tak, že mu ukážem zvieratko či vec na okraji knižky a on ich musí nájsť v tom množstve obrázkov na celej dvojstrane.

moja prva obrazkova knizka

moja prva obrazkova knizka

Môj veľký obrázkový slovník. Návšteva v ZOO.

moj velky obrazkovy slovnik

Rovnaký koncept ako predošlá kniha, táto však popisuje návštevu v ZOO (ako sa správajú zvieratká v ZOO, kto sa tam o ne stará, kŕmi ich a podobne). Je plná zaujímavých a pre nás nových zvierat. Veľmi pekné ilustrácie ponúkajú neskutočné množstvo situácií a príbehov, ktoré dokážete deťom ukázať a opísať. Luky v nej zbožňuje také tie škodoradostné situácie (po kom to ten chlapec má???) ako napríklad keď chlapčekovi spadne na zem zmrzlina alebo slon kradnúci šiltovku či opica, ktorá hádže banánovú šupku po návštevníkoch.

moj velky obrazkovy slovnik

navsteva v zoo

navsteva v zoo

Malý prieskumník. V pohybe.

v pohybe

Opäť vydavateľstvo Svojtka&Co, tentokrát ale neskutočne úžasná okienková kniha zo série Malý prieskumník. V tejto sérií vyšlo ešte Svet zvierat, Moje úžasné telo a Vesmír. Kúpila som ju ako vianočný darček a nemohla sa dočkať dňa, kedy všetky okienka (a je ich tam viac ako 30!) spolu otvoríme a zistíme čo sa vo vnútri dopravných prostriedkov ukrýva. Je tam toho toľko na objavovanie! Napríklad v karavane je cica čo vysáva, v autobuse sa vezie slon, v limuzíne celá kapela a v kamióne je ukrytý dinosaurus. Musím sa priznať, že do tejto série som sa úplne zamilovala. A Luky tiež. Preto som mu na druhé narodeniny objednala z Martinusu ďalšiu, a to Svet zvierat (uvažovala som aj o ľudskom tele, ale tú som sa rozhodla, že si nechám na neskôr). Určite postupne kúpim všetky štyri. Sú to veľmi vydarené kúsky, ktoré by mali byť súčasťou knižnice každého malého objaviteľa.

v pohybe

v pohybe

Malý prieskumník. Svet zvierat.

maly prieskumnik

Keď mi prišiel balík z Martinusu a náš tatinko v ňom objavil ďalšiu okienkovú knihu Svet zvierat jednoducho to nevydržal a zopár okienok (sú akoby zapečatené a čakajú na objavenie) Lukáškovi otvoril. Sa smejem 🙂 , keď si ho opäť predstavím s akým nadšením a zvedavosťou tie okienka otváral. Takže s čistým svedomím môžem povedať, že sériu Malý prieskumník odporúča úplne celá naša rodinka 😉 .

svet zvierat

Moja prvá knižnica. Autá, lode, lietadlá.

Auta, lode lietadla

Táto knižnica obsahuje osem farebných leporel s reálnymi obrázkami dopravných prostriedkov. Sú to knižočky vhodné aj pre oveľa menšie detičky ako je Lukáško, ale on tento formát mini kníh, takých akurát do jeho ručičiek má odjakživa rád. A zabavíme sa tiež vyberaním a následným ukladaním leporel do kazety. A to nikdy nie jeden a ani dvakrát.

slovart

vydavatelstvo slovart

DARTH VADER and son.

darth vader and son

Úprimne nad touto knihou som dlhšie uvažovala či ju sem mám dať. Asi to ani nie je kniha určená pre deti. Ale keďže je to výber Lukyho top kníh jednoducho tu nesmie chýbať. Už len kvôli našim spomienkam chcem aby tu tento kúsok bol zdokumentovaný. Po narodení Lukáška ju Lypko dostal ako darček. Dlho ležala v našej knižnici až ju jedného dňa Luky odtiaľ vytiahol, a odvtedy sme ju neschovali. Nie je dňa kedy by ju aspoň 20x neprelistoval a nepomenoval rôzne situácie v nej (väčšinou citoslovcami ako eeeej alebo nonono, keďže jeho slovná zásoba je zatiaľ veľmi minimalistická 😉 ). V knihe je Darth Vader (my ho voláme zloduch 😉 ) so svojím synom Lukom (aj meno majú spoločné – bude to náhoda?) pri rôznych činnostiach z bežného dňa, samozrejme doplnená o vtipné krátke texty v komiksových bublinách. My sme si však k obľúbeným stránkam vymysleli svoje vlastné….

PS: náš tatinko je zberateľ a milovník komiksov a ako vidíte gény sa nezaprú 🙂

starwars

Tieňové hry. Ježko a jeho kamaráti.

jezko a jeho kamarati

A posledným, zatiaľ však neovereným tipom je tieňová kniha Ježko a jeho kamaráti. Kúpila som ju Lukymu k narodeninám, ale ešte sme sa k nej bohužiaľ nedostali. Pri čítaní knižky dieťa spoznáva zvieratká v tme s baterkou alebo lampou v ruke. Je to interaktívna knižka, ktorou trénujete pozornosť detí a podporujete ich predstavivosť. Mne sa veľmi páči a myslím, že zaujme aj Lukáška. Môžem ešte dodatočne napísať napríklad na Facebook naše prvé dojmy hneď ako ju spoločne otestujeme 😉 .

tienove hry

jezko a jeho kamarati

Ak ste sa dočítali až sem úprimne sa tomu teším. A budem veľmi rada ak mi napíšete, ktorá kniha z nášho výberu Vás zaujala alebo nám dáte nejaký svoj tip na obľúbené čítanie.

PSko: Luky má na sebe tričko od LoowFAT Kids, ktoré je momentálne dokonca za super cenu.

loowfat kids              

Pekný nedeľný večer prajeme.

Lucia a Lukáško.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: