Top tipy

10 tipov ako si privyrobiť na materskej dovolenke

Takto môžete zarobiť nejaké to euríčko navyše!

Je to smutné, ale vo väčšine slovenských rodín po príchode bábätka a nástupe ženy na materskú chýbajú financie. Veľa z nás má hypotéky, pôžičky, poistky a to nehovorím o tom koľko peniažkov je potrebných na výbavičku a každodennú starostlivosť o bábätko.  Prvých 7 či 8 mesiacov s materskou je ešte celkom fajn, ale potom príde krutá realita v podobe rodičovského príspevku vo výške 203,20 €. A tak sa veľa z nás snaží nájsť príležitosť ako si nejaké to euríčko navyše privyrobiť. Samozrejme to záleží aj od Vašich schopností, pracovných skúseností a tiež časových možností… Veľa mamičiek v sebe však počas materskej objaví skrytý talent na niečo nové, čomu sa doteraz nikdy nevenovali.  Ja som pre Vás spísala zopár podľa môjho skromného názoru reálnych možností na získanie nejakého toho eura navyše.

1.Handmade tvorba

Možno sa niekde hlboko vo Vás ukrýva kreatívna duša a doposiaľ ste na túto svoju vlastnosť či zručnosť neprišli. Možností čo vyrábať je skutočne mnoho. Od tvorby ozdôbok na rôzne sviatky, výroby šperkov a bižutérie cez dekorácie do bytu, rôzne doplnky, oblečenie či hračky pre deti a bábätká, prírodnú kozmetiku a taaak by sa dalo pokračovať skutočne do nekonečna. Možno práve ten Váš nápad bude jedinečný a zaujme veľké množstvo ľudí. Predávať môžete začať vo svojom okolí a ak budete mať úspech skúste to napríklad cez sashe.sk, modrykonik.sk alebo fler.cz. Na propagáciu svojej tvorby si vytvorte vlastnú „firemnú“ stránku na Facebooku alebo Instagrame.

2.Doučovanie

A to buď klasické doučovanie ako cudzie jazyky, matematika či gramatika jazyka slovenského. Alebo v dnešnej dobe môže byť pre mnohých ľudí zaujímavé aj zdokonalenie sa v práci so sociálnymi sieťami, práca s programom na úpravu fotiek alebo samotné fotenie, môžete učiť šiť alebo háčkovať, pomôcť ľudom vytvoriť webovú stránku či e-shop. Možností je skutočne veľa. Mnohé z nich dokážete učiť aj online. Pouvažujte, čo Vám ide skutočne dobre a jednoducho odovzdajte svoje skúsenosti ďalej. Zaregistrovať sa môžete na rôznych portáloch, ktoré doučovateľov združujú (www.kvalitnedoucovanie.sk, www.doucma.sk, www.domelia.sk) alebo si vytvorte svoj vlastný inzerát.

3.Copywriting

Alebo písanie reklamných článkov pre rôzne blogy, e-shopy či webové stránky. Dnes si už mnoho e-shopov zakladá vlastné blogy, aby upútali pozornosť kupujúcich a často ich nestíhajú napĺňať kvalitným obsahom. Ak si myslíš, že dokážeš napísať dobrý, gramaticky bezchybný článok, ktorý dokáže zaujať či dokonca predať, je to práca práve pre teba. Hľadať môžeš na rôznych pracovných portáloch alebo ak máš s touto prácou nejaké skúsenosti môžeš ju (ako mnoho iných odborných skúseností) ponúknuť na portáli www.jaspravím.sk.

4.Správa firemných sociálnych sietí

Kto nie je na Facebooku akoby ani neexistoval. A to isté už dnes platí aj pre firmy. Avšak častokrát na správu sociálnych účtov nemajú vhodného zamestnanca, a tak hľadajú niekoho „zvonka“. Ak so správou firemného účtu na sociálnych sieťach máte skúsenosti alebo máte proste odvahu to skúsiť prečo by ste to nemohli byť práve Vy?!

5.Vyplňovanie dotazníkov

Zárobok síce nevytiahne z biedy, ale každé euro navyše dokáže potešiť. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že to funguje a na záver pridám aj linky na výskumné portály, ktoré mám osvedčené. Jedná sa o online zárobok pomocou vyplňovania rôznych dotazníkov (napríklad spokojnosť s určitým produktom, bankovými službami, energetickými spoločnosťami, potravinovými reťazcami, vypĺňanie nápojových denníčkov a podobne), ktoré Vám zaberú väčšinou 5-35 minút Vášho času. Zaregistrujete sa, vyplníte vstupný dotazník a následne na mail dostávate pozvánky na vstup do aktuálnych prieskumov. Za kompletné vyplnenie zbierate virtuálne mince či body, ktoré následne môžete zameniť za poukážky, stravné lístky či predplatné. Nikomu sa nezaväzujete a ani Vás to nič nestojí. Portály, ktoré mám reálne odskúšané sú napríklad www.vyskumy.sk (na tomto sa mi podarilo zarobiť najviac – cca 60€ v poukážkach za obdobie asi 8 mesiacov), www.mnforce-panel.sk www.talkonlinepanel.com/sk, www.narodnypanel.sk.

6.Vlastný blog

Je hlavne behom na dlhé trate, ale ak Vás baví písať a fotografovať, blogovanie sa ľahko stane Vaším koníčkom (sem tam aj závislosťou 🙂 ). A samozrejme je aj príjemným odreagovaním sa na materskej dovolenke. Ak to s blogovaním myslíte vážne bude treba aj nejaké vstupné investície (napr. doména, hosting, tvorba stránky, logo, kvalitný fotoaparát). Ďalej budete potrebovať more času a trpezlivosti, pretože blog dokáže zarábať iba ak má silnú čitateľskú základňu a tú v dnešnej obrovskej konkurencii nie je jednoduché získať. Blog musí mať tiež kvalitný a pútavý obsah, dokáže poradiť či inšpirovať, prináša zaujímavé informácie a príbehy. Zarobiť môžete napríklad písaním reklamných článkov, recenzovaním produktov či služieb, affiliate programom, reklamou či bannermi. Ak Vás blogovanie láka, tak neváhajte a pustite sa do toho. Minimálne získate cenné skúsenosti, nové vedomosti, či spoznáte zaujímavých ľudí a aj to sa predsa počíta ;-).

7. Jednorázové brigády

Ako sú napríklad inventúry v obchodných reťazcoch, mystery shopping, anketár či obsluha na výstavách. Brigády si viete nájsť napríklad prostredníctvom webového portálu www.brigada.sk alebo na www.profesia.sk. Spomínané inventúry sa väčšinou robia cez víkendy a v noci, takže v tomto čase môže byť s drobcom tatinko alebo niekto z rodiny. Odchádzať od dieťatka síce nie je ideálne, ale ak je to nevyhnutné pri jednorazových brigádach sa to občas dá zariadiť.

8.Predaj na eBay

Lacno kúpiť a drahšie predať. O tom eBay je a tak vo svojej podstate funguje. Nie je to samozrejme také úplne jednoduché ale pri zaujímavom produkte a dobrej cene v porovnaní s konkurenciou si isto viete privyrobiť nejaké tie prašulky navyše 😉 . Mnoho článkov o predaji na eBay a tiež návod ako na to si môžete stiahnuť napríklad TU.

9.Upratovanie bytov, vchodov alebo kancelárskych priestorov

Dnes už je úplne bežné, že veľa busy ľudí využíva služby upratovacej firmy alebo jednotlivcov (myslím, že je to obľúbenejšia forma hlavne kvôli lepšej cene). Zväčša to zaberie dve až tri hodiny Vášho času za týždeň. Ja som si takto privyrábala počas školy a upratovala som byt jedného hokejistu a poviem Vám, že zárobok to nebol na zahodenie ani v dnešných ťažkých euro časoch. Alebo napríklad vo veľa vchodoch (ako aj v našom napríklad) sa ľudia dohodnú, že zaplatia pani, ktorá chodí raz týždenne robiť službu na všetkých poschodiach. Tu si viete deň aj čas prispôsobiť asi najviac Vašim možnostiam. A v neposlednom rade upratovanie kancelárskych priestorov, ale to bude z týchto možností pravdepodobne časovo najnáročnejšie.

10.Katalógový predaj

Ako napríklad predaj kozmetiky (najlepšie prírodnej tá je teraz veľmi trendy), drogérie či šperkov. Je síce už dosť rozšírený, ale ak máte silnú základňu žien okolo seba a ukrývate obchodného ducha istotne sa niečo zarobiť dá.

Záver

Ženy skúste pouvažovať v čom sa dobre vyznáte, čo ovládate, čo Vás baví a nebojte sa to vyskúšať. Budem Vám držať palce, nech už sa pustíte do čohokoľvek.

Sny sú predsa na to, aby sa plnili.

Vaša Lucia.

1 thought on “10 tipov ako si privyrobiť na materskej dovolenke

  1. skúšali ste si niektorá privyrobiť popri materskej prostredníctvom online lekcií/kurzov ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: