Kam s deťmi

Kam s deťmi v Prahe?

Veľkú noc sme si naplánovali stráviť v Prahe. Bolo nám jasné, že klasické pamiatky naše hyperaktívne dieťa nezaujmú. A ako som vám už predtým spomínala, rozhodla som sa, že sa „na staré kolená“ naučím longboardovať. Pred odchodom do Prahy bola úloha číslo jeden rýchlo nejaký longboard zohnať. Ten pravý ako inak čierno biely som našla (ehm teda môj muž) na eshope skejtuj.sk, kde majú široký výber a tu je link na ten môj ak by sa niekomu páčil tak ako mne 😉 . Mojou úlohou číslo dva bolo nájsť miesta, kde sa dobre povozíme a naplánovať program, ktorý zabaví Lukyho, ale zároveň aj nás dospelých. Tiež som s Vami riešila otázku či vziať kočík alebo nie. Vďaka programu mimo centrum a tomu, že sme takmer všade brali Lukymu odrážadlo a veľa sme na presuny využívali MHD, nám kočík nechýbal. Ale ak by sme chceli viac chodiť po preplnenom centre, kočík by bol nevyhnutný. Praha je obľúbenou destináciou nás Slovákov a verím, že ak sa s deťmi do Prahy vyberiete oceníte zopár tipov na miesta, kde sa naozaj zabavia a vy si popritom vychutnáte napríklad krásny výhľad alebo dobrú kávičku či pivečko 😉 .

Ubytovanie

Počas Veľkej noci boli ceny v hoteloch dosť šialené, a tak sme sa rozhodli vyskúšať ubytovanie cez portál Airbnb. Našla som pekný a útulný 2 izbový byt v Prahe 9, časť Vysočany, v 25 poschodovej Rezidencii Eliška. My sme na tie výhľady, a tak sme sa ubytovali rovno na 22.poschodí 😉 . Pekne zariadený 2i byt s balkónom a všetkým potrebným vybavením za 171 € pre tri osoby na tri noci. Na prízemí budovy je kaviareň, kde si za 80 Kč môžete dať raňajky a kávu, a je tam aj recepcia a fitness centrum. Zastávka metra je 200 m a do centra sa dostanete asi za 15 minút. Rezidencia Eliška je v kľudnej časti plnej parkov a zelene. Pred vchodom do budovy vedie novo vybudovaná cyklistická hrádza a cez cestu je dokonca detské ihrisko. Ak by ste sa rozhodli nájsť ubytovanie kdekoľvek na svete cez Airbnb môžete sa zaregistrovať cez môj kód, vďaka ktorému Vy dostanete na ubytko zľavu cca 30 € a my 15 €. Takže vopred ďakujeme…

Letná

Letenské sady alebo Letná je druhý najväčší park v Prahe. Nachádza sa medzi Holešovicami a Hradčanmi. Dostanete sa sem metrom – linka C – smer Letňany – zastávka Vltavská a potom hore do kopca buď pešo alebo električkou 1 alebo 25 (zastávka Letenské náměstí). Letná je skvelé miesto plné zelene s úžasnou atmosférou, kde sa domáci aj turisti chodia prechádzať, športovať (korčule, skate, petanque, badmintom a iné), piknikovať alebo sa len tak pokochať prekrásnymi výhľadmi na Prahu. V lete je Letná kultúrnym centrom Pražanov a koná sa tu množstvo podujatí a festivalov. Na Letnej nájdete viacero kaviarničiek a reštaurácií, ale napríklad aj známy 25m vysoký Metronom (kyvadlo), ktorý nahradil sochu súdruha Stalina, a pri ktorom je jeden z najznámejších skateových spotov v Európe nazývaný Stalin (prekvapivo 🙂 ) – tam sa nášmu Lukymu veeeľmi páčilo. Na Letnej je mnoho chodníkov pre bicykle, korčule či longboardy, takže sme sa tam perfektne povozili a ja aj prvý a dúfam, že na dlhú dobu aj posledný krát spadla. Vychutnali sme si aj piknik a oddych v tieni stromov a výhľad na prekrásnu Prahu. Letná je naša srdcovka a pri návšteve Prahy ju nikdy nevynecháme. Je tam aj veľké a veľmi pekné detské ihrisko, pri ktorom je taká malá záhradná reštaurácia s grilom a dobrým pivečkom ;-). Luky na ihrisko nechcel ísť, lebo odrážadlo, longboardy a triky predvádzajúci skejťáci boli v tomto momente pre neho omnoho zaujímavejší ako nejaké hojdačky či šmyklávky.

Stromovka

Stromovka je ďalší prekrásny a dokonale upravený park a z Letnej sa tam dostanete za 5 minút pešo. Po ceste je naša obľúbená typická česká reštaurácia Lokál, ktorú sme ani tentokrát nemohli vynechať. Príjemná obsluha, skvelé jedlo, normálne ceny a výborné pivečko. Následne nás do parku Stromovka čakal zjazd prudkým kopcom, čo teda mne ako úplnému začiatočníkovi robilo celkom problém, ale môj muž s hučiacim Lukáškom si to patrične užili a celkom dobre sa na môj účet pobavili. Stromovka je akýsi Central park Prahy, je to veľká zelená oáza s mnohými jazierkami a obrovskými stromami pod ktorými je príjemný tieň a priestor na relax či piknik a nájdete tam aj viaceré detské ihriská. Nachádza sa pri výstavišti Holešovice, v ktorom nájdete Morský svet, pozdĺž Stromovky je Matejská pouť, neďaleko (smer Letná) je aj úžasné Technické múzeum, ktorého expozícia Doprava zaručuje waaaau efekt všetkým malým milovníkom áut, motoriek, vlakov či lietadiel. Zo Stromovky dôjdete pešo dokonca aj do Pražskej ZOO či Botanickej záhrady.

Gutovka

Gutovka je jedinečný športový areál pre malých aj veľkých a nachádza sa v Prahe 10, neďaleko je zastávka metra – linka A Strašnická. My sme tam boli autom a parkovať sa dá v priľahlých uličkách zadarmo. Vstup do areálu je taktiež zdarma (čo je vzhľadom na množstvo atrakcií neuveriteľné). Pre deti je tam klasické ihrisko s preliezkami, hojdačkami či pieskoviskom, lanové centrum, mini skatepark, minigolf, pre väčších a odvážnejších je tam obrovská lezecká stena, ihriská na squash a tenis (v lete beach volley), klzisko a betónový skatepark. Najväčšou atrakciou je určite veľké vodné ihrisko, ktoré však funguje iba v letných mesiacoch. Vyzeralo fakt úžasne a určite sa tam kvôli nemu ešte raz vrátime. Súčasťou boli rôzne vodné hrádze, stavidlá, šmyklávky, železný bager s lyžicami a iné vychytávky kde si deti (ale aj dospelí 😉 ) môžu vyskúšať rôzne hrátky s vodou či pieskom. V letných mesiacoch určite odporúčam deťom vziať plavky, alebo aspoň veci na prezlečenie. My sme sa zahrali na ihrisku a samozrejme moji dvaja Lukášovia si naplno užili skatepark. Hneď veďľa ihriska je reštaurácia s teraskou, kde si môžete dať kávičku alebo sa najesť a boli tam aj dva stánky s rýchlym občerstvením. Odporúčame všetkými desiatimi a určite sa do Gutovky ešte vrátime.

Hračkárstvo Hamleys

Ak by ste chceli minúť viac peňazí ako je nutné 🙂 navštívte veľké (tuším) trojposchodové hračkárstvo Hamleys, ktoré je neďaleko Vaclavského náměstí. Uprostred je veľký kolotoč, medzi poschodiami šmyklávka, kvantum rôznych atrakcií ako zrkadlové bludisko, motýlí dom, bagre, vodné atrakcie, virtuálna realita a mnohé mnohé ďalšie. Zabavia sa tam deti ale zaručene aj dospelí. Ak by ste chceli vyskúšať atrakcie, ktoré sa v Hamleys nachádzajú pri pokladni si treba vybaviť Hamleys kartu a nabiť ju kreditom (dá sa vybaviť aj online popredu a zdarma dostanete kredit 50Kč). Náš Luky sa do Hamleys veľmi tešil, lebo sme mu sľúbili ďalšie autíčko z filmu o Mcqueenovi do zbierky. To si našiel asi 5 minút po vstupe do hračkárstva a bol spokojný. Nič viac ho nezaujímalo, nič iné už nechcel. Tak sme sa aspoň my s mužom pokochali a trochu aj zahrali. Toľko hračiek pokope som ešte v živote nevidela a ak by som sa vrátila do detstva určite by som si nedokázala vybrať jednu. Po kom to naše dieťa je 🙂 ?

Aquacentrum Šutka

Keď Vám počasie nepraje a vonku leje ako z krhle ideálne na unavenie detí je čo? No predsa voda. Najbližšie pri nás a najviac sa nám rátalo novučičké Aquacentrum Šutka. A musím povedať, že nesklamalo. Celodenné vstupné pre trojčlennú rodinu 26 €, všade čisto a nespočetné množstvo atrakcií. Nájdete tam 2 tobogány a 3 šmyklávky pre deti každého veku. Luky sa na tobogánoch riadne vybláznil, spustil sa minimálne 20x, veľký plavecký bazén so skokanskými mostíkmi (tu sme tiež strávili podstatnú časť pobytu), v oddelenej miestnosti je detský výukový bazén s fakt teplučkou vodou, divoká rieka, detský bazénik s atrakciami, relaxačný bazén s bublinkami a vírivkami a v cene sú aj 4 sauny. Jediné čo mi tam asi jediné chýbalo boli lehátka. Tých bolo okolo bazénov skutočne málo, ale majú to vyriešené dláždennými schodíkmi na ležanie pri plaveckom bazéne. A v čom má Aquacentrum Šutka za mňa ďalšie plus je, že šatne nie sú prekúrené ako vo väčšine aquaparkov. Nájdete tam aj bufet, ktorý síce svojou ponukou neohúri, ale ak Vás pochytí hlad najesť a občerstviť sa tam dá. My sme radšej vydržali a vybehli si na pizzu 😉 .

Aquacentrum Šutka
Bolo nám tam tak dobre, že toto je jediná fotka ktorú mám.
Viac nájdete na webe www.sutka.eu

Snáď ste v tomto článku našli miesto, ktoré Vás zaujalo a ak ho s Vašimi deťmi navštívite budem rada ak sa so mnou o to podelíte. Prípadne kľudne nám odporučte ďalšie skvelé miesta v Prahe. V lete sa tam opäť chystáme, takže každý tip poteší.

PS: pod všetkými nadpismi a slovami žltou farbou sú linky na konkrétne miesta.

Lucia a Lukáško.

mamavie logo

2 thoughts on “Kam s deťmi v Prahe?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: