Recenzie / Top tipy

Vianočné darčeky pre 4 ročné deti.

V tomto čase na nás vybiehajú reklamy a tipy na vianočné darčeky z každého blogu, na sociálnych sieťach, televíznych obrazovkách, internete, v novinách, rádiách proste úplne všade. A áno ani ja nie som výnimkou a aj na mojom blogu som ich zopár zozbierala ;-). Verím, že si z nich vyberiete a inšpirujete sa iba tým, čo vaše detičky naozaj poteší a čo reálne využijete. Deťom netreba kupovať množstvo darčekov, stačí vybrať zopár takých, ktoré rozžiaria detské očká, zaručia vám veselé spoločne strávené chvíľky, a ideálne deti aj niečo naučia. Do tohto článku sme spoločne so Sabinou z eshopu detskahracka.sk práve takéto hračky starostlivo vyberali. A preto verím, že tu niečo pekné objavíte. Avšak nezabúdajte, že Vianoce nie sú len o darčekoch ale hlavne o rodine, pohode, tradíciách, čarovnej atmosfére, spoločných chvíľach, dobrom jedle, svetielkach a vôňach, a práve tohto ducha Vianoc by sme mali odovzdať aj našim deťom.

1. Klinčeková hra Tap Tap Dopravné prostriedky. Výrobca: Djeco.

Lukáško má hypotonus a jeho jemná motorika je dosť slabá. Práve preto som pri vyberaní hier kde je potrebná, veľmi opatrná. Sabinka z eshopu detskahracka.sk nám aj napriek môjmu váhaniu Klinčekovú hru na otestovanie poslala a musím povedať, že Lukyho búchanie kladivom ohromilo oveľa viac ako som očakávala. Táto sada obsahuje korkovú tabuľu, drevené kladivo, klinčeky, dieliky na skladanie a predlohy. Princíp je v tom, že dieťa skladá z jednotlivých dielikov obrázky a následne ich klinčekmi a kladivom pribíja ku korkovej tabuli. Klinčeky sú malé a manipulácia s nimi rozvíja zručnosť a presnosť. Nie sú ostré, takže dieťa si s nimi nemôže ublížiť. Jednotlivé dopravné prostriedky môžete skladať podľa predlôh, ale ani fantázii sa medze nekladú. Náš Luky je taký Emet (z Lego príbehu) a všetko musí byť presne podľa návodu 😉 , takže u nás nejaká veľká kreativita nehrozí. Napriek tomu som nadšená, lebo chce a snaží sa manipulovať s klinčekmi, a tým krásne trénuje jemnú motoriku. V eshope detskahracka.sk nájdete klinčekové hry aj pre menšie deti alebo s motívom vhodnejším pre dievčatá. Tú našu nájdete TU a všetky ostatné TU.

2. Kinoptik Dopravné prostriedky. Výrobca: Djeco

Kinoptik je dokonalý. Naozaj. Milujeme ho všetci a pre deti od 4 rokov ho odporúčam všetkými desiatimi. Lukyho zaujal od prvého otvorenia. Je to hračka založená na optickom klame a prvopočiatku kinematografie. Princípom je, že keď sa na zvislo čiarkované obrázky položí zvislo čiarkovaná fólia a pohybuje sa ňou do strán, obrázky sa akoby dajú do pohybu. Kolesá sa točia, oheň plápolá, semafor bliká, príšerky rozprávajú…Na eshope detskahracka.sk nájdete rôzne veľké sady, z ktorých si môžete poskladať nespočetné množstvo obrázkov. Naša sada TU obsahuje magnetickú podložku, dve fólie, 37 dielikov a návod. Mňa teší, že Luky si obrázky sám poskladá, a teda opäť trénuje jemnú motoriku a potom sa vytešuje a všetkým ukazuje ako sa hýbu. Okrem motoriky Kinoptik rozvíja predstavivosť, fantáziu a priestorové vnímanie. Ak by ste si mali vybrať jedinú hračku z tohto článku, tak za mňa odporúčam určite túto.

3. Drevené pexeso Dopravné značky. Výrobca: Goki

Pexeso je klasika ako Hrušínský 🙂 . Ale pozor! Toto od Goki je s motívom dopravných značiek a navyše drevené, kvalitné a nezničiteľné. Pridanou hodnotou sú malé drevené autíčka. Ak dieťa správne vysvetlí význam dopravnej značky k nájdenej dvojici dostane ešte autíčko. A keďže u nás sú dopravné značky už dlhodobo top, bolo toto pexeso jasná voľba. Luky sa s ním okrem klasickej spoločenskej hry pekne zahrá aj sám. Zoraďuje si značky podľa farby, hovorí si ich význam, ukladá autíčka do kolóny a jazdí s nimi kade tade. Pre milovníkov dopravných značiek ideálny darček. Kúpite TU.

4. Volubo Zvieratká. Výrobca: Djeco.

Táto skladačka má v popise, že zabaví nielen deti ale aj dospelých. A to spĺňa do bodky. Ja milujem Volubo Zvieratká stavať a Luky sa s nimi následne rád hrá. Proste win-win situácia. Skladačka obsahuje 65 dielikov z veľmi tvrdého kartónu rôznej veľkosti, farieb a úžasných vzorov a knižku s predlohami. Deti môžu stavať zvieratká podľa nej alebo úplne popustiť uzdu svojej fantázii. Dajú sa postaviť fakt nádherné tvory, ktoré si deti môžu následne vystaviť a okrášliť nimi detskú izbu. Jednotlivé dieliky majú v sebe zárezy, vďaka ktorým ich môžete spájať a držia spolu veľmi dobre. Preto sa dajú použiť aj ako hračka. Nášmu Lukymu sa najviac páčil ooobrovský drak. Volubo Zvieratká kúpite TU

5. LEU. Brain Stimulator.

Hlavolam vhodný pre všetkých od 4 do 104 rokov. Nie je to lacná záležitosť a za lepšiu cenu ho môžete kúpiť na rôznych akciách, ktoré firma s produktami navštevuje. Pravidelne bývajú napríklad v pražskom hračkárstve Hamleys. Ale je to pecka! Akože fakt. Lukáško ho dostal od babky a dedka na meniny a zabávame sa s ním úplne všetci. 960 rôznych 2D a dokonca aj 3D úloh (tie chytili môjho muža – mne až tak nejdú) s viac ako 404-tisíc variantmi riešení. Obsahuje hernú konzolu a 4 vymeniteľné plochy, na ktoré musíte správne poskladať farebné dieliky. Menšie deti môžu kľudne skladať podľa predlôh, trénujú tým motoriku, priestorové vnímanie a predstavivosť. Následne im môžete uložiť niektoré dieliky podľa predlohy a dieťa musí kompletne vyplniť prázdnu časť hracieho poľa zostávajúcimi dielikmi.  A najťažšia varianta je tá, kedy musíte na celú kombináciu dielikov prísť sami – no a potom ešte tie 3D pyramídy. Ukážem Vám ich niekedy v stories. Chválim, že na dieliky máte po registrácii doživotnú záruku a nový vám vždy pošlú zadarmo. Nám sa totiž hneď v prvých dňoch podarilo jeden stratiť. Nakoniec sa však šťastlivo našiel u dedkovcov pod sedačkou. Online môžete LEU Brain Stimulator kúpiť TU

6. Kooperatívna kartová hra Familou – Rodiny. Výrobca: Djeco

Familou je fakt vydarená kooperatívna kartová hra s krásnymi ilustráciami. Úžasné je, že v tejto hre ste jeden tím, ktorý sa snaží poskladať všetkých 7 zvieracích rodín skôr, ako sa objaví zlý vlk. Hráči si rozdajú určitý počet kariet podľa toho koľko ich je a na zem rozložia 6 kariet, z ktorých sa skladá vlk. Hráč ktorý je na rade vyloží jednu kartu, ktorou rodinku buď začne alebo doplní do vyloženej rodiny. Každú rodinu tvorí 6 členov / kariet, ktoré sú očíslované. Ak máte menšie deti, ktoré ešte nepoznajú postupnosť čísiel môžete rodiny skladať bez nej. Vyšší level je ak hráč môže doplniť iba kartu s číslom predchádzajúcim alebo nasledujúcim (Ak je vyložená karta s číslom 3, tak iba kartu s 2 alebo 4). Ak hráč nemá vhodnú kartu na doplnenie rodiny musí otočiť jednu z kariet, z ktorých sa skladá vlk. Karty si vzájomne neukazujete, ale môžete sa o nich rozprávať (podpora komunikácie a spolupráce) a naviesť spoluhráča, aby vyložil kartu, ktorá Vám pomôže. Ak sa Vám spoločne podarí poskladať všetky rodinky skôr, ako otočiť 6 kariet z ktorých je zložený vlk, vyhrávate. Ak otočíte všetky karty vlka skôr ako poskladáte 7 rodín vyhráva vlk. Hru Familou kúpite TU.

7. Kartová hra Batanimo. Výrobca: Djeco.

Rýchla, jednoduchá a zábavná. Taká je kartová hra Batanimo. My ju doma voláme zoologická záhrada. Názov vymyslel Lukáško, pretože na kartách sú znázornené rôzne zvieratká, ktoré videl v zoo. Všetky karty rozdelíte medzi hráčov a môže začať kartový súboj. My počítame do tri a potom každý vyloží jednu kartu. Hráč s najväčším číslom / zvieratkom na karte vyhráva všetky vyložené karty. Ak dvaja hráči vyložia karty s rovnakou hodnotou vtedy začína naozajstný súboj. Hodnotu karty dieťa zisťuje podľa čísla, farby alebo veľkosti zvieratka. Myslela som si, že to bude pre Lukyho jednoduché, keďže čísla pozná, ale v tej rýchlosti hry sa dokáže častokrát pomýliť. Je to svižná hra, ktorú zvládne aj hyperaktívne dieťa a asi preto je aj Lukyho obľúbenou. Keď sa dohráme, všetky karty si ešte rozloží na zem podľa farby, porovnáva ich a prehrá sa s nimi ešte hodnú chvíľu. Batanimo alebo po našom zoologickú záhradu 😉 kúpite TU.

8. Kartová hra Bata Puzzle. Výrobca: Djeco.

Ďalšia milá hra, ktorá je kombináciou kartovej hry a puzzle. Na začiatku si vyberiete jeden alebo ak si trúfate kľudne aj dva obrázky, ktoré budete počas hry z kariet postupne skladať ako puzzle. Následne je postup podobný ako pri hre Batanimo, a teda každý hráč vyloží jednu kartu a všetky berie ten, ktorý má na karte najvyššie číslo. Z vyhratých kariet sa snažíte poskladať svoj obrázok. Hráč, ktorý poskladá puzzle ako prvý, vyhráva hru. Kúpite ju TU.

9. Flockmen. Wooden toys for creative play.

A môj posledný tip, ktorý Lukymu kúpim k narodeninám, pretože na Vianoce už toho máme viac ako dosť sú títo úžasní drevení panáčikovia Flockmen. Vybrať si môžete z 3 sád, ktoré sa odlišujú počtom postavičiek a dokúpiť sa dajú aj nálepky na dotvorenie. Dám Vám sem ich promo video, aby ste si vedeli predstaviť, čo všetko sa z nich dá postaviť a ako rôznorodo sa s nimi dá hrať. Využívajú ich mnohé montessori škôlky práve pre ich všestranné využitie. Na Slovensku som ich zatiaľ nikde nenašla, ale podľa info na ich webe by poštovné malo byť zadarmo 😉 . Ak sa Vám Flockmeni zapáčia rovnako ako mne kúpiť ich môžete TU.

Ak ste sa dočítali až sem chcem sa Vám poďakovať. Tento článok som po večeroch a nociach pripravovala celé 2 týždne. Verím, že sa Vám bude páčiť a nájdete tu peknú inšpiráciu. Budem veľmi vďačná za srdiečko alebo zdieľanie. Napíšte mi, ktorá hra alebo hračka Vás najviac oslovila a ja skúsim vymyslieť nejakú peknú súťaž 😉 .

Lucia a Lukáško

mamavie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: