DIY

DIY › Ako si vyrobiť vianočné ozdoby s deťmi?

Čo pre Vás znamenajú Vianoce?

Pre mňa sú Vianoce v prvom rade moja rodina! Potom úžasná tajomná atmosféra, zvuk zvončeka, ktorý nám v detstve dával na známosť, že nás už poctil svojou návštevou Ježiško s darčekmi, iskričky v detských očiach, veľa dobrého jedla (hlavne mamina skvelá mliečna kapustnica), tradičné česko-slovenské rozprávky, žiarivá vianočná výzdoba či otcove vianočné koledy od Tublatanky (môj otec je rocker telom aj dušou a tak úplne klasické koledy u nás neprichádzali do úvahy).

Čo ste si predstavili Vy? Pevne verím, že to nebol stres a zhon. Áno, aj ten bohužiaľ nám ženám, matkám, babičkám, manželkám či partnerkám Vianoce prinášajú. Nakúpiť darčeky, potraviny, upratať a vyzdobiť celý byt či dom, umyť okná, napiecť vianočné koláčiky, navariť niekoľko chodov a tak by sa dalo pokračovať donekonečna…..To sme my ženy, ktoré vždy všetko chceme mať perfektné a dokonalé. A to často aj za cenu, že si ten deň D nakoniec vôbec neužijeme, pretože padáme únavou. Skúste sa tento rok zastaviť a vychutnajte si predsviatočný čas s Vašimi blízkymi – pečte spolu koláčiky, hrajte sa, stavajte snehuliakov, sánkujte sa, smejte, rozprávajte, vyrobte si vlastné ozdôbky a jednoducho buďte spolu. Pretože o tom sú Vianoce! Nebojte sa ak nestihnete „vymiesť pavučiny vo všetkých kútoch“, napiecť desať druhov koláčikov, či umyť všetky okná, Vianoce aj tak prídu a budú presne také, aké si ich Vy samy spravíte….

Áno milé ženy, hrdinom Vianoc nie je žiadny Ježiško, Dedo Mráz či Santa Claus, ale VY. Pretože väčšinou celá príprava od A až po Z stojí práve na Vašich pleciach. Pretože bez každej jednej z Vás by vianočná atmosféra vo Vašich domovoch určite nebola taká iskrivá. S touto krásnou myšlienkou prišiel tento rok vo svojej vianočnej kampani môj najobľúbenejší obchod (nielen) s potravinami Lidl, a preto sa veľmi teším, že si vybrali práve mňa a môj blog, aby som túto myšlienku šírila ďalej.

Áno, MY ženy sme hrdinky a zaslúžime si najkrajšie sviatky roka prežiť bez stresu a vychutnať si ich v rodinnej pohode.

Inak táto vianočná reklama sa Lidlu veľmi vydarila čo poviete? Aj skladba je veľmi trendy a chytľavá. Ja si ju pohmkávam už skoro tak často ako melódiu Medveďku daj labku 😉 .

Mojou inšpiráciou pre Vaše pohodové a s rodinou prežité predsviatočné dni je niekoľko návodov na jednoduché vianočné ozdôbky, ktoré si dokážete vyrobiť spolu s Vašimi deťmi. Uvarte si teplý čaj, naplňte misku obľúbenými dobrotami, pusťte si vianočné pesničky a vychutnávajte plnými dúškami predsviatočnú atmosféru. Verte mi, že to je presne to, na čo budú Vaše deti spomínať aj o 20 rokov 🙂 . My s Lukáškom sme si to skutočne užili. A aj keď je ešte maličký a priamo s výrobou mi nepomáhal, vždy som našla dôležitú činnosť aj pre neho 😉 .

› Rozkošné vlnené čiapočky

diy vianocne ozdobydiy vianocne ozdoby

› Budete potrebovať: rolku toaletného papiera, vlnu, nožnice a pravítko

Najskôr si nastriháme rolku na 2 cm kúsky a vlnu na cca 30 cm kúsky. Začneme postupne vlnu obmotávať okolo rolky až kým nám ju vlna nepokryje celú. Čiapka môže byť jednofarebná, alebo si ju kľudne vyrobte aj dvojfarebnú ako som to urobila ja. Všetko záleží na Vašom vkuse a výzdobe, ktorú už doma máte. Potom si konce rozdeľte na dve časti a presuňte ich vnútrom rolky na opačnú stranu. Zviažte ich jedným kúskom vlny a konce zastrihnite tak, aby ste vytvorili malý brmbolec. Prvá ozdôbka je hotová a môže skrášliť napr. detskú izbičku či vianočný stromček.

› Vianočný stromček zo stuhy

diy

diy

› Budete potrebovať: stuhy (1-1,5 cm široké) a korálky (farba či vzor oboch komponentov podľa Vášho výberu a vkusu), ihlu a niť

Navlečieme si niť na ihlu a na konci urobíme hrubší uzol, aby nám nevypadla korálka. Prvú navlečieme korálku, následne napichneme asi 6-8 cm dlhú stuhu, urobíme slučku a v strede opäť napichneme na niť. Navlečieme ďalšiu korálku a urobíme ďalšiu slučku na opačnú stranu. Opakujeme až kým nedosiahneme tvar vianočného stromčeka. Každé poschodie bude o niečo užšie a za každou slučkou dávame jednu korálku. Tu už som zapojila aj Lukáška, ktorý dostal svoju „ihlu a niť“ a navliekal spolu so mnou. Samozrejme, že prejavil záujem aj o moju skutočnú ihlu a niť, ale po mojich presvedčivých argumentoch predsa len zvíťazila jeho farebnejšia navliekačka so zvieratkami a s traktorooom :-).

› Netradičné snehové gule

diy

diy

› Budete potrebovať: polystyrénovú guľu (ja som zvolila priemer 6 cm), špáradlá (na jednu ozdôbku cca 500ks) a umelý sneh

Postup je úplne jednoduchý. Budete do gule pichať špáradlá kým nimi nezaplníte celú jej plochu. Môžete ich dávať na husto, tak ako som to robila ja, alebo kľudne aj redšie. Môžete ich všetky dať rovnako hlboko, alebo nechať rôzne dĺžky špáradiel. Vždy dostanete tak trochu inú ozdôbku. Poviem Vám, že to bola celkom príjemná činnosť na odreagovanie sa, monotónna ale bol to vážne taký predsviatočný relax. Nakoniec som celú ozdobu postriekala umelým snehom, aby pôsobila autenticky. Lukáška som samozrejme zapojila tiež a dostal dôležitú úlohu (všimnite si, že sa tak aj na prvej foto tvári) zapichovať špáradlá do paráčika (vygooglila som si, že sa tak volá tá kovová vec na naparovanie knedlí, pretože jej názov som doteraz vážne nevedela 🙂 🙂 Vy áno???). Táto aktivita je dokonca inšpirovaná montessori pedagogikou aj keď tam sa myslím pichajú špajdle do cedníka.

› Papierové vianočné gule

diy

diy

› Budete potrebovať: biely/farebný papier alebo papier pokreslený Vašim malým Picassom vo formáte A4, drôtik, korálky, pravítko, ceruzku, nožnice, lepidlo.

Papier si rozdelíme pozdĺžne na cca 1,7cm široké pásiky. Na jednu guľu budeme potrebovať 6 pásikov. Následne si papier nastriháme a v strede a na oboch okrajoch nastrihaných pásikov si urobíme malé dierky. Na drôtik si pripevníme korálku a navlečieme všetky nastrihané pásiky papiera cez strednú dierku. Rozdelíme si ich do kruhu a začíname postupne navliekať na drôtik. Prvý pôjde jeden a potom druhý koniec z toho najspodnejšieho pásiku papiera. Ak chceme aby to lepšie držalo zlepíme si oba konce dokopy. Takto postupne navliekame všetky pásiky papiera a postupujeme od najspodnejšieho po ten najvrchnejší. Rozdelíme ich rovnomerne a to tak, aby nám vytvorili guľu. Na koniec dáme opäť korálku a z drôtika si urobíme háčik, aby sa guľa dala zavesiť na stromček alebo nejakú inú vianočnú dekoráciu. Lukáško bol opäť veľmi nápomocný a nakreslil mi očarujúci abstraktný obraz, z ktorého som vyrobila jednu ozdôbku (na druhej foto je to tá vpravo 🙂 🙂 ) Ak však Vaše deti už vedia čo to nakresliť, musíte pásiky zoradiť postupne a obrázok bude potom na hotovej guli pekne viditeľný. V našom prípade som sa so zoradením moc trápiť nemusela 😉 .

Navyše ak do 31.12.2016 nakúpite v Lidli minimálne za 15 € dostanete súťažný stierací kupón, ktorého kód keď zadáte TU, môžete vyhrať 3 dňový all inclusive pobyt v Grand Hoteli Permon (ktorý je mimochodom jedným z top baby-friendly hotelov na SK) alebo jedno zo štyroch nadupaných AUDI Q3. Ja som nezaváhala a už som bola nakúpiť 😉 .

lidl

Vaša Lucia

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: