Životný štýl

Knihy z našej knižnice – 5.časť

„Knihy sú pre človeka tým, čo pre vtákov krídla.“

naš poličkovy vyber

Detské knihy majú doslova magickú moc a nevyčísliteľnú hodnotu. Pri ich čítaní sa deti ponoria do sveta fantázie a rozvíjajú si vlastnú predstavivosť. Knihy deťom dokážu pomôcť pochopiť ich emócie a zvládnuť mnohé nové situácie akými sú napríklad nástup do škôlky či návšteva lekára. Pri čítaní dieťa počúva a sústredí sa na príbeh, čím si trénuje koncentráciu, trpezlivosť a pamäť. Treba ho však zaujať a to dosiahnete zaujímavou alebo vtipnou intonáciou, a tiež zapojením dieťaťa do príbehu. Naučia ich oddeliť obrázky od písmen, spojiť písmenká so slovami, ale aj to akým smerom sa číta text. Všetko sú to veci, ktoré vaše dieťa zúročí v škole. Dôležité však je vybrať dieťatku správnu knihu, ktorá je primeraná jeho veku, vývojovému štádiu a záujmom. Čítanie kníh je tiež vzácny a neopakovateľný spoločne strávený čas. Ja zbožňujem tie chvíle, keď si nakrájame ovocie, vlezieme pod teplú perinu, Luky si na mňa položí hlavičku a čítame si naše obľúbené knižky.  Je to pre mňa jeden z najkrajších okamihov dňa a spomienky na tieto chvíle ma budú hriať pri srdiečku aj o 10 rokov, kedy z neho už bude drzý puberťák 😉 . Keďže prichádza pani jeseň a budete mať na leňošenie a čítanie konečne viac času dnes vám s Lukym ukážeme naše aktuálne najobľúbenejšie knihy. Verím, že sa vám niečo z nášho výberu zapáči. Link na každú z nich nájdete ak kliknete na nadpis / názov knihy.

knihy pre deti 3+

Rozprávkovanie pre spokojné spinkanie. Lenka Medvecová Tinková.

rozprávky na dobrú noc

Keď ma Lenka oslovila, prvé čo ma na jej správe ohromilo bolo jej povolanie – spánková antropologička. Stretla som sa s tým prvý krát a úplne ma svojím povolaním fascinovala. Lenka sa naplno venuje detskému spánku, je zakladateľkou stránky prosimspinkej.cz, organizuje množstvo prednášok a workshopov, pomáha mamičkám so spánkom ich detičiek a napísala knihu Rozprávkovanie pre spokojné spinkanie. Bola som na knihu veľmi zvedavá a musím povedať, že predčila všetky moje očakávania.  Lenka využila svoje vzdelanie a skúsenosti a v knihe nájdete množstvo krátkych básničiek pre najmenšie detičky, ale aj dlhších terapeutických rozprávok pre starších čitateľov. Každá sa zameriava na nejaký problém so spánkom a pomáha ho deťom prekonať. Luky so zaspávaním nikdy nemal problémy, ale niekedy je ťažké dostať ho do postele. Keď sme začali čítať túto knižku niektoré rozprávky v nej si obľúbil natoľko, že sa do postele vyslovene teší a po ich prečítaní ide bez odvrávania spinkať. Momentálne má najradšej o Princezne Perinke a mačičkinom tajomstve, ktorá pomáha deťom ukľudniť všetky myšlienky a rýchlo zaspať. Časť z nej, ktorá hovorí o tom, že sa treba zhlboka nadýchnuť a vyfúkať všetky myšlienky a otázky z hlavy von mi pomohla aj pri Lukyho najväčšom vzdore. Zopár krát ho dokázala vytrhnúť z agónie a začal zhlboka dýchať a vyfukovať všetok svoj hnev von. Je to jedna z tých kníh, ktorú môžete čítať naozaj dlho, a to cca od 18 mesiacov až do 5 či 6 rokov. Je v nej aj časť pre rodičov s množstvom dobrých rád, návodov a skutočných príbehov mamičiek a ich nespavých detičiek. Takže ak máte doma malého nespavca alebo máte akýkoľvek iný problém so spánkom či zaspávaním vášho dieťatka určite túto knihu odporúčam…

knihy pre 3 a 4 ročné detirozpravky pre pokojne spinkanieknihy pre 3 ročne detidetske knihyknihy pre 3 ročne deti

Katarína Macurová. Lily a Momo. Prečo Nekvitneš?, Ako naučiť Eda lietať? a úplná novinka Blcha Teo

Ďalšie 3 naše obľúbené knihy (a jedna horúca novinka) sú od šikovnej slovenskej ilustrátorky Kataríny Macurovej. Všetky jej ilustrácie sú veľmi milé, príbehy krátke a vtipné, a keďže u nás má obrovský úspech každá jedna môžeme ich s čistým svedomím odporučiť ďalej. Vhodné sú pre deti od 2 rokov, ale úspech je zaručený aj u tých 4 ročných.

Lily a Momo

recenzia

Kniha Lily a Momo bola prvou, ktorú som od Kataríny Macurovej kúpila a bola to láska na prvý pohľad. Je to veľmi pekný príbeh o priateľstve. V knihe prevládajú ilustrácie, textu je tam naozaj máličko, takže je vhodná aj na prvé čítanie. Lily sa nemá s kým hrať až jedného dňa dostane veľký balík. Lily vôbec netuší odkiaľ prišiel a ani čo v ňom je. V balíku nájde roztomilú príšerku Moma, ktorý si nášho Lukáška ihneď získal. Lily najskôr nevie ako sa s ním hrať, pretože Momo je nemotorný a neohrabaný, ale napokon si k sebe nájdu cestu a stanú sa z nich najlepší priatelia. Kniha dáva veľký priestor na dovysvetlenie, ale Lukáško moju snahu o priblíženie príbehu zatiaľ veľmi neocenil 🙂 .

Katarína MacurováKatarína Macurováknihy pre deti 2+

Prečo nekvitneš?

Katarína Macurová

Ďalší vydarený a veľmi vtipný príbeh je o mackovi, ktorý pestoval kvietky. Jeden kvet v jeho záhrade však nechce kvitnúť, macko sa o neho príkladne stará, zametá mu suché listy, dokonca ho ponúka najlepším čajom aký má a nikdy mu nezabudne zaželať dobrú noc, ale on aj tak nekvitne…Vtipná časť príbehu sa však odohráva v zemi „pod kvietkom“ a záver je úplne najlepší.  Som si istá, že pri čítaní tohto príbehu sa zabaví nielen váš drobec, ale určite rozosmeje aj vás.

recenzia detská knihaPrečo nekvitneškniha pre deti 2+preco nekvitnes

Ako naučiť Eda lietať?

knihy pre deti 2 roky 3 roky

Ernest a Edo sú kamoši. Ernest je medvedík a Edo je vták (pštros). Ernestovi nejde do hlavy prečo Edo nelieta. A tak si zaumieni, že on ho to určite naučí. Skúšajú všetko možné aj nemožné až napokon Ernest zistí, že Edo vôbec lietať nepotrebuje a tak sa rozhodne, že….Viac vám neprezradím, aby som vás neukrátila o ďalší úsmevný záver. Aj v tejto knihe Katka Macurová ukázala, že dokáže pomocou krásnych obrázkov a minima textu vtipne a jednoducho deťom vysvetliť rôzne fakty. Kniha je vhodná už pre detičky od 2 rokov, ale s istotou môžem povedať, že zaujme aj tie 4 ročné.

recenzia na detske knihyako naucit eda lietatako naucit eda lietat recenzia

Blcha Teo

novinka martinus

A nakoniec Vám chcem predstaviť úplnú novinku Kataríny Macurovej, ktorá vyšla teraz v septembri – Blcha Teo. Ja už ju mám viac krát prečítanú, dobre ukrytú a Lukáško ju dostane k meninkám. Teo je blcha, ktorá žije spokojný život na chrbte opičiaka so svojím dedkom bádateľom. Veľmi však túži po dobrodružstve a chce sa tiež stať bádateľom. A tak sa jedného dňa rozhodne vybrať na výpravu, na ktorej ešte žiadna blcha nikdy nebola – preskúmať miesto zvané Lev. Ilustrácie sú prekrásne ako sme už pri Kataríne Macurovej zvyknutí, a aj také nesympatické „zvieratko“ akým blcha jednoznačne je sa jej podarilo nakresliť roztomilo. Ak ste rovnako ako my milovníci jej kníh Blcha Teo by Vám v knižnici určite nemala chýbať.

Katarina Macurovamartinus novinkablcha teodetska kniharecenzie na detske knihy

Vlásky. Magdalena Takáčová.

recenzie na detské knihy

Kniha o dievčatku s dlhými ohnivými vláskami zaujme na prvý pohľad. Alica je výnimočná, má totižto veeeeľmi dlhé vlásky. Sú síce krásne, ale prinášajú jej mnohé starosti. Sú veľmi ťažké, všade sa jej zachytávajú a na ich umytie spotrebuje toľko šampónu, ako keby sa kúpalo 15 ľadových medveďov (táto dvojstrana je Lukyho najobľúbenejšia a rád si pri čítaní medveďov počíta). Alicu to už prestalo baviť a hádajte čo? Urobila šmik, šmik a krásne dlhé vlásky si ostrihala. Ani to však nevyriešilo jej problém, pretože na krátke vlásky nebola zvyknutá. Fúkalo jej na krk, vlásky ju už nebrzdili, a tak narážala do stromov a chýbali jej aj drobné zvieratká, ktoré sa jej do dlhých vláskov vždy zamotali. Záver príbehu sa mi zdal pre 3 ročné dieťa nie dobre vysvetlený a akoby neukončený, ale na druhú stranu dáva priestor, aby ste sa s deťmi o príbehu porozprávali a vysvetlili im prečo Alica prestala byť smutná. Luky aj napriek tomu príbeh o Alici miluje a celú knižku vie od slova do slova naspamäť.

Andrea Takáčová. Vláskydetské knihy 3+detská knižnicamartinus

Elmer. David McKee.

recenzia detskej knihy

Kultový príbeh o pestrofarebnom slonovi Elmerovi bol preložený do 50 jazykov a nesie v sebe krásny odkaz. Elmer je iný ako všetky ostatné slony, pretože je pestrofarebný. Je vtipný a v kolektíve veľmi obľúbený. Jedného dňa sa však rozhodne, že už nechce byť iný a celý sa natrie farbou slonej šedi. Ostatné zvieratká a ani slony z jeho stáda ho nespoznajú. Elmer po chvíli pochopí, že byť rovnaký ako všetci ostatní je celkom nuda a zatrúbi na celé hrdlo. Slony sa naľakajú a Elmer sa na tom dobre zabáva. V tej chvíli sa spustí dážď a zmyje z Elmera šedú farbu a ten sa opäť zmení na pôvodného Elmera. Slony to považujú za jeho najlepší vtip a on si uvedomí, že byť iný ako všetci ostatný vôbec nie je také zlé, ako si pôvodne myslel. Knižka dieťa upúta farebnými ilustráciami, textu je tam o niečo viac ako v knihách Kataríny Macurovej, a preto ju odporúčam pre deti vo veku 3+. Hlbokú myšlienku tohto príbehu 3 ročné dieťa ešte nepochopí, ale ja pevne verím, že keď sa Lukáško v budúcnosti s inakosťou stretne bude stačiť pripomenúť mu pestrofarebného slona Elmera.

David Mckeedetske knihymartinus

Dúfam, že sa vám náš dnešný výber páčil a kľudne mi napíšte aké knihy sú u vás doma momentálne top. Vianoce sú tu už o 3 mesiace (čooo????), a tak sa môžeme inšpirovať navzájom.

Lucia a Lukáško.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: