Kam s deťmi

Zámok Lednice

Rozprávkový Zámok Lednice.

Ja a môj Lypko Českú republiku jednoducho milujeme a radi sa tam pravidelne vraciame. Áno aj na Slovensku máme množstvo nádherných miest a pamiatok, ale keď už sa rozhodneme opustiť hranice našej malebnej krajinky radi sa uberáme práve týmto smerom.

Jedným z najkrajších zámkov vôbec je jednoznačne zámok Lednice spolu s jeho rozľahlými záhradami a tiež zaujímavou zvláštnosťou v našich končinách Minaretom. Minaret bol postavený na prelome 18. a 19.storočia a slúžil hlavne ako vyhliadková vež. Boli sme tam už trikrát a stále sme ešte neprešli úplne celý areál. Zámok Lednice sa nachádza v moravskej obci Lednice okres Břeclav na pravom brehu rieky Dyje, asi 12 km od mesta Mikulov. Zámok spolu s rozľahlými záhradami patrí do Lednicko-Valtického areálu, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedictva UNESCO.

zamok Lednicezamok Lednice

Zaparkovať môžete na jednom z viacerých platených parkovísk. My preferujeme jedno súkromné, ktoré je pri bočnom vchode do zámockých záhrad a platí sa tam symbolických 10 Kč na hodinu.

Zámok ponúka štyri prehliadkové okruhy spolu so sprievodcom. Bližšie informácie a ceny nájdete na oficiálnej stránke

https://www.zamek-lednice.com/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy.Prehliadkové okruhy

Ďalej je možný vstup do zámockého skleníka, vstupné je 60 Kč (ja som bohužiaľ neabsolvovala lebo bolo treba uspať uplakaného drobca, ale keď už môj Lypko povedal, že sa oplatí ísť pozrieť tak to asi bude stáť za to 🙂 ).

sklenikskleniksklenik

Na vyhliadku z 62 m vysokého Minaretu sa dostanete po 302 schodoch a zaplatíte 50 Kč (ak nemáte strach z výšok, tak tú Vám určite odporúčam, je odtiaľ nádherný výhľad).

minaretminaretschody v minaretevyhlad

Taktiež môžete ísť aj do zámku Janohrad (pri ktorom sme my ešte neboli), tam sa platí vstupné 60 Kč.

A pre milovníkov záhradnej architektúry je tiež možná prehliadka parku so záhradným architektom za 100 Kč.

zahrada lednickeho zamkuzahrada lednickeho zamkuZáhrada Lednického zámku 4zahrada lednickeho zamku

Za zámkom sa nachádza jedno občerstvenie spolu s detským mini ihriskom a tiež kaviareň s výhľadom na Minaret. Pri Minarete je potom ešte malý bufet, kde ale na základe vlastnej skúsenosti neodporúčam skúšať iné ako doplniť tekutiny alebo zakúpiť malý suvenír ;-). Keďže náš Luky to pätnásť minút po príchode zalomil voľba bola jasná a tak sme si vychutnali pohodovú kávičku na terase kaviarne.

luky spinka

Od zámku si môžete dopriať peknú cca 4 km prechádzku zámockými záhradami k Minaretu a to dvoma smermi. Ak sa teda rozhodnete ísť peši tam aj späť uvidíte obidve cestičky. Ak by ste sa chceli jednu cestu plaviť loďkou, na pešo odporúčam ísť jednoznačne tú vľavo (ak máte zámok za chrbtom). Je dlhšia a aj zaujímavejšia. Plavbu loďkou absolvujte radšej v smere od Minaretu naspäť k zámku, je tam vždy menej ľudí. Plavba stojí 140 Kč a za kočík by sa malo platiť 20 Kč ale ten náš sa nakoniec viezol grátis. Náš kapitán bol celkom vtipná postavička a dozvedeli sme sa od neho niekoľko „dôležitých“ zaujímavostí. Lukyho fascinoval natoľko, že aj zabudol, že sa vezie v loďke 😉 . Odviezť sa môžete aj na koči s konským povozom. Pri Minarete sa staršie deti môžu zabaviť lukostreľbou. Atrakcií pre deti, ale čo si budeme klamať aj pre nás dospelých je tu viac než dosť.

zamocky park

plavba lodourodinna plavba lodouplavba lodouKone

Nám sa bohužiaľ nepodarilo trafiť ani jeden z troch časov takže nemôžem posúdiť – ale v areáli ponúkajú ešte možnosť pozrieť si lovecké ukážky mnohých dravých vtákov (napr.sokol, jastrab či orol). Na konci ukážky je možné si dravca zavolať na ruku a vyfotografovať sa s ním.

lovecke ukazky dravcov

A bodkou nakoniec je, že Lednické rybníky sú jedným z najväčších hniezdísk volaviek (okrem mnohých iných vodných vtákov) v Českej republike. Na ostrovoch Lednických rybníkov hniezdi asi 250 párov volaviek a vidieť ich tu môžete najmä na jar. Boli sme tu aj v tomto období a je to skutočne nádherné divadlo pozorovať celé rodiny volaviek v obrovských hniezdach vysoko v korunách stromov.

Ak neviete čo podniknúť najbližší víkend návštevu Lednického zámku určite neodkladajte…

Luky a Luky

Vaša Lucia a Lukáško.

mamavie-ikonka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: