Vlasy – koruna krásy.
Hovorí sa, že vlasy sú koruna krásy. U mňa tomu tak síce nikdy nebolo, pretože na rozdiel od mojej mamy a sestry, mám jemné vlasy so zvýšeným sklonom k masteniu. Ale naučila som sa s tým žiť. A keďže nemám v pláne chodiť po svete s príčeskami nič iné mi ani nezostávalo, že? Katastrofa však nastala až po pôrode. Ešte aj z toho mála vlasov čo som mala, mi polovica vypadala 🙁 . A o zhoršenej kvalite ani nehovorím. Môže za to hormón estrogén, ktorého hladina po pôrode klesá, následkom čoho sú vlasy oslabené a nadmerne vypadávajú. Tento problém trápi po pôrode každú druhú ženu. Mne sa podarilo vrátiť k pôvodnej kvalite vlasov (moja kaderníčka tvrdí, že ich mám dokonca ešte pevnejšie ako pred pôrodom) až keď som sa začala o ne viac starať a sledovať čo im pomáha a čo naopak škodí. Rozhodla som sa moje skúsenosti spísať a možno niektorým z vás aj pomôcť:
› vyrovnať sa s tým, že je to úplne normálne a vlasy po pôrode bežne vypadávajú doslova po prameňoch
› nebáť sa, ide iba o hormonálne zmeny a u väčšiny žien sa vlasy vrátia do normálu. Zvyčajne to netrvá viac ako rok. Ak by vypadávanie trvalo dlhšie oplatí sa zájsť za lekárom.
› podeliť sa s vami o to, čo pomohlo mne
Nie som odborník, ani netvrdím, že moje rady pomôžu každej žene. Ide iba o moju osobnú (pozitívnu) skúsenosť, o ktorú sa s vami rada podelím…
1.Umývanie vlasov
…je tak bežná činnosť, že jej mnohokrát vôbec nevenujeme pozornosť. Je však dôležité nielen to, čím si vlasy umývate, ale aj ako to robíte. Mne sa osvedčilo umývať si vlasy 2 – 3x za týždeň, pretože ich tak často nezaťažujem a znížila sa aj intenzita ich mastenia. Pri umývaní paradoxne najviac pozornosti venujeme končekom vlasov, pritom dôležitejšie je umyť si pokožku hlavy a korienky, kde sa najviac tvorí mazivo a práve to vlasy najviac znečisťuje. Najskôr ich treba poriadne namočiť, následne napeniť šampón a najväčšiu starostlivosť vo forme masáže dopriať pokožke hlavy. Na záver našampónujte vlasy až ku končekom. Šampón dôkladne vymyte a ak je to možné vlasy nechajte uschnúť prirodzene. V prípade potreby ich fénom iba dosušte. Vlasy nenamáhajte ani tým, že ich budete šúchať uterákom, vodu z nich najšetrnejšie vysajete tak, že ich do uteráku iba zabalíte.
2. Stravovanie a vitamíny
Na kvalitu vlasov veľmi vplýva aj to, čo jete. V období po pôrode je /nielen kvôli vlasom/ dôležité jesť zdravo a hlavne pestro (moje tipy ako sa stravovať si môžete prečítať TU). Pozor dávajte najmä na dostatok bielkovín, zinku a železa. Ja nie som zástancom tabletkovej formy vitamínov ak nemusím, a tak som vitamíny dopĺňala pravidelným jedením rýb, orechov, celozrnných výrobkov, strukovín, čerstvej zeleniny (najmä listová a zelená zelenina), mliečnych výrobkov, červeného mäsa, sušeného ovocia a podobne. Bola som aj na komplexnom vyšetrení z krvi a zistili, že mi žiadny vitamín nechýba. Ak by ste vitamíny predsa len chceli doplniť odporúčam buď klasické multivitamíny pre tehotné a dojčiace ženy alebo iba obyčko zinok a železo.
3. Produkty
A v neposlednom rade si treba vybrať vhodné produkty na svoj typ vlasov. Ja som dlhodobým skúšaním našla moje top vlasové produkty, na ktoré nedám dopustiť a veľmi mi pomohli zlepšiť kvalitu mojich vlasov. Nepoužívam celú produktovú radu jednej značky, pretože som zistila, že mi napr. vyhovuje šampón jednej značky a maska zase inej. Zároveň som zistila, že pri jemných vlasoch 100% platí, že menej je viac (a to či už hovoríme o počte produktov, alebo množstve aké spotrebujeme pri jednom použití).
Zlepšiť kvalitu vlasov mi pomohol šampón Kérastase Densifique, ktorý je ideálny na jemné a vypadávajúce vlasy. Vyživuje ich, hydratuje a posilňuje bez zbytočného zaťaženia. Musím potvrdiť, že po jeho dlhodobom používaní sú moje vlasy podstatne pevnejšie a hustejšie.
Mnoho rokov som používala kondicionéry a nakoniec som zistila, že mojim vlasom vôbec nerobili dobre. A to som vždy kupovala iba také, ktoré boli určené na jemné vlasy. Po ich použití boli moje vlasy ešte jemnejšie a zplihlé (viem, viem po slovensky spľasnuté, len teraz uvažujem ktorý výraz je horší 😉 ). Vymenila som ich za neoplachovaciu masku Revlon Professional Uniq One, ktorá je jedným slovom dokonalá a jej vôňa je čistá závislosť. Úžasné je, že ju na vlasoch cítiť až kým si ich znovu neumyjem. Maska pomáha regenerovať poškodené vlasy, dodáva im lesk a objem, uľahčuje rozčesávanie, predchádza štiepeniu končekov, chráni vlasy pred UVA/UVB žiarením, pred tepelnou úpravou a dokonca aj pred vyblednutím farby. Pre mňa je to láska na prvé použitie a už nikdy sa jej nevzdám. Momentálne pre veľký záujem nie je na sklade, ale mám info, že v najbližších dňoch bude opäť naskladnená a na dobré sa oplatí čakať 😉 .
Dvakrát do mesiaca vláskom doprajem kúru z argánového oleja, momentálne mám túto OLIVOLIO botanics Argan Oil Treatment, ktorú som si priviezla z Kréty. Obsahuje 100% marocký argánový olej, ktorý vlasy vyživuje a hydratuje. Sú po nej síce jemnejšie (preto používam max 2x za mesiac), ale krásne lesklé. A mojím posledným pomocníkom je kefa Tangle Teezer, ktorá je skvelá na rozčesávanie suchých aj mokrých vlasov. Nevytrháva a nepoškodzuje ich a s jej pomocou si do vlasov dokážem rovnomerne aplikovať aj masku alebo kúru.
4. Tipy na záver
› Vlasy treba pravidelne podstrihovať, doprajte si tento luxus aj pár mesiacov po pôrode. Ak sa vopred objednáte určite to stíhate aj medzi kojením 😉 . Dôležitý je aj účes, s výberom ktorého vám určite poradí vaša kaderníčka.
› Vlasy si farbím cca raz za pol roka. Jemné vlasy sú potom pevnejšie a aj krásne lesklé, takže odporúčam.
› Menej je viac a tak rôzne stylingové prípravky nepoužívam denne, iba ak potrebujem vykúzliť dokonalý účes. Pretože ich používanie moje vlasy hrozne zaťažuje.
Taaaaak toto sú moje zbrane v boji za krajšiu hrivu. Snáď niekomu pomôžu minimálne v tom, že sa o svoje vlásky začne viac starať a všímať si čo im prospieva a čo im naopak dokáže uškodiť.
Vaša Lucia