Recenzie / Top tipy

Ako vybrať opaľovací krém pre dieťa?

Mrzí ma, že tento článok píšem až v polovici leta, ale aby som v ňom zhrnula všetko dôležité bolo potrebné si veľa o tejto téme naštudovať, vybrané krémy spoločne s Lukáškom otestovať a čo bolo najviac náročné, nájsť si čas všetko to sem spísať. Ale konečne je online a pevne verím, že sa dozviete niečo nové a užitočné, a ešte si s nami aj zasúťažíte.

ako vybrať opalovaci krem pre deti

Prečo a kedy by sme mali deti natierať?

Úlohou opaľovacieho krému je chrániť našu pokožku pred UVA a UVB žiarením.  Detská pokožka je veľmi citlivá a až 5x slabšia ako pokožka dospelých, deti nemajú ešte úplne vyvinutú pigmentáciu, a preto sa rýchlejšie spália. Vedci a lekári odporúčajú, že deti do 1 roka by nemali byť vystavované priamemu slnečnému žiareniu vôbec, a deti do 3 rokov by sa počas letných mesiacov nemali zdržovať na slnku v čase medzi 11.-15.00 hodinou. Dá sa to dodržiavať kým dieťa sedí v kočíku, avšak v momente keď začne chodiť vyhnúť sa slniečku je takmer nemožné. A práve preto je dôležité deti chrániť pomocou oblečenia, klobúčika, okuliarov a hlavne pravidelne natierať. Nie som síce zástanca toho, že drobec musí na každú prechádzku odchádzať natretý od hlavy po päty, pretože slnko je zároveň aj najväčším zdrojom vitamínu D. Ten je dôležitý pre správny vývoj a rast kostí, podporuje imunitný systém a pozitívne pôsobí aj na srdiečko a mozog.  Ale ak viem, že ideme von na dlhšie, budeme sa zdržiavať na slnku, ideme k vode, a to bez ohľadu na to či je to ďaleké more alebo jazero v susednom meste, prípadne trávime čas niekde na horách vždy Lukyho pred odchodom poriadne natriem.

opaľovací krém pre deti

Čo je dôležité si pri výbere opaľovacieho krému pre dieťa všímať?

Prvá vec, na ktorú by som Vás rada pri opaľovacích krémoch upozornila, je všímať si ich zloženie. Čím menej zložiek bude krém obsahovať, tým lepšie. Druhou dôležitou vecou je všímať si aké látky krém obsahuje. Pri detských opaľovacích krémoch sa vyhnite najmä oxybenzonu, ktorý negatívne ovplyvňuje hladinu hormónov v organizme a môže spôsobiť aj alergické reakcie.

weleda
Luky zloženie tiež vždy poctivo študuje 😉

Opaľovacie krémy sa delia na dve skupiny a to podľa toho, aké filtre obsahujú. Používajú sa chemické alebo minerálne (fyzikálne) filtre. Povedala by som, že oba druhy majú svoje výhody aj nevýhody. Ja zastávam názor, že pre malé deti a ľudí s citlivou pokožkou sú vhodnejšie tie minerálne. Rozdiel je v tom, akým spôsobom nás chránia pred UVA a UVB žiarením. Chemické filtre sa vstrebú do pokožky a slnečné žiarenie pohlcujú. Minerálne naopak chránia pokožku tak, že vytvoria vrstvu, ktorá žiarenie odráža a zabraňujú tak tomu, aby preniklo do kože. Práve preto sú hustejšie, horšie sa nanášajú a zanechávajú na pokožke biely film. Sú však vodeodlnejšie a výhodou je, že začnú pôsobiť takmer okamžite po natretí. Opaľovacie krémy s chemickými filtrami by ste mali nanášať aspoň pol hodinu pred pobytom na slniečku. Minerálne filtre obsahujú oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Najmä oxid zinočnatý je hodnotený ako najlepšia ochrana pred UVA a UVB žiarením. Ďalšia dôležitá vec, na ktorú Vás chcem upozorniť je to, či krém obsahuje nano alebo mikročastice. Ideálne je siahnuť po takom, ktorý je označený ako „non nano“ alebo „bez nanočastíc“, pretože ten tým pádom obsahuje mikročastice, ktoré sú niekoľkonásobne väčšie a do tela nemôžu preniknúť. Vplyv nanočastíc na ľudský organizmus nebol zatiaľ riadne preskúmaný, ale všeobecné odporúčanie znie „radšej sa im vyhnúť“.

minerálny filter

Čo používame my s Lukáškom?

Keď bol Lukáško bábätko (asi 6m) moja prvá voľba bol opaľovací krém s minerálnymi filtrami Bioderma Photoderm. Sedel síce v kočíku, ktorého strieška mu zatienila väčšinu telíčka, ale natierala som mu aspoň ručičky a nožičky, ktoré mu z kočíka občas trčali. Tomuto krému som zostala verná aj leto nasledujúce, keď už behal. V zime sme začali používať kozmetiku Linola, pretože Luky mal suchú a podráždenú pokožku a veľmi mu pomohla. Takže keď som minulý rok pred letom objavila v lekárni opaľovací krém s SPF50 od tejto značky hneď som mu ho kúpila. Linola však pokožku chráni pomocou chemických filtrov. Ale veľmi príjemne vonia, je vhodná aj pre atopikov, výborne sa rozotiera a nezanecháva biely film. Tento rok pred dovolenkou som opäť zvažovala aký opaľovací krém kúpiť. Oslovila ma novinka od Weledy, ktorej kozmetiku s Lukym pravidelne používame. Tesne pred našou letnou dovolenkou mi prišla dokonca od Weledy ponuka, ktorá ma veľmi potešila. Vyskúšať ich novú opaľovaciu radu a napísať svoj názor na ňu. Dostali sme krém s ochranným faktorom SPF30 aj SPF50. Pokožku chránia pomocou minerálnych filtrov bez nanočastíc a sú bez konzervačných látok a parfumov. Lukyho koža ich znáša veľmi dobre a pri vodu sú ideálne. Pretože ochranu poskytujú vďaka minerálnym filtrom sú dosť husté a zanechávajú na pokožke biely film. Pri vode mi to však nevadí a beriem to ako pozitívum, pretože vďaka bielej farbe dobre vidím, či som Lukyho natrela úplne na celom telíčku (keď ho natieral tatinko hneď som videla, že vynechal zátylok, ušká a vrchnú časť chodidiel 😉 ).

weleda opalovaci krem sensitive

Patria medzi certifikovanú prírodnú kozmetiku a sú vhodné aj pre deti s citlivou pokožkou. Lukyho som nimi natierala celú našu dovolenku v Španielsku a musím povedať, že ho ochránili veľmi dobre. Jemné opálenie na ňom vidieť, ale napriek tomu, že dosť času trávil na slniečku sa vôbec nespálil. Takže ich s čistým svedomím môžem odporučiť. V bežný deň a najmä ráno pred škôlkou ho však radšej natieram Linolou, pretože sa ihneď vstrebe a nezanechá biely film, ktorý by mohol zafarbiť oblečenie. Na prírodné opaľovacie krémy od Weledy však nedám dopustiť a mám ich už zbalené v taške na našu ďalšiu dovolenku pri vode…

prirodny opalovací krem pre deti

Vyskúšať ich na vlastnej koži budú môcť aj dvaja z Vás a súťažíte o dva balíčky:

Balíček č.1 – obsahuje Detské mlieko na opaľovanie SPF30 Sensitive od Weledy a leporelo Varila myšička kašičku s tradičnými slovenskými riekankami a básničkami.

Balíček č.2 – obsahuje Detské mlieko na opaľovanie SPF50 Sensitive od Weledy a leporelo Kolo kolo mlynské s tradičnými slovenskými riekankami a básničkami.

Pravidlá: Súťažíme na Facebooku aj Instagrame!

1.Byť našim fanúšikom na Facebooku TU  alebo na Instagrame TU.

2. Do komentára pod súťažný príspevok na FB alebo na Instagrame mi napíšte, o ktorý balíček by ste mali v prípade výhry záujem.

3. V komentári môžete označiť aj kamošky, ktoré by sa o tejto súťaži rady dozvedeli alebo súťaž zdieľať (nepovinné).

Súťaž končí v piatok 17.8.2018 o 24:00hod a v priebehu víkendu vylosujem 2 výhercov – jedného z komentárov na Facebooku a jedného z komentárov na Instagrame. Ak sa zapojíte tam aj tam Vaše šance na výhru sa zdvojnásobia. Držíme palce a palčeky 😉 .

 opalovaci krem weleda

Lucia a Lukáško

2 thoughts on “Ako vybrať opaľovací krém pre dieťa?

  1. Dobry den,
    Prosim Vas a opalovaci krem bioderma s mineralnymi filtrami nezanechaval na obleceni flaky? Zvazujem, ci ho kupit. Dakujem velmi pekne.

    Pekny den
    Jana

    1. Dobrý deň, všetky opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami zanechávajú na telíčku taky biely povlak, čiže najlepšie aby neprišli do kontaktu s oblečením, ale ak aj áno dá sa to ľahko vyprať. Pekný deň. Lucia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: