Kam s deťmi / Rodina / Top tipy

Cestuj s deťmi – Španielsko, Andalúzia.

Španielska Andalúzia – pobrežie Costa Del Sol.

Pôvodný plán našej tohtoročnej dovolenky bolo Taliansko, ubytovanie v súkromí, bez stravy, cesta autom. Nakoniec sme sa z praktických dôvodov, ktoré asi nemusím veľmi vysvetľovať rozhodli pre hotel s bazénom, all inclusive, Španielsku Andalúziu a cestu lietadlom. Ale keďže sme chceli vidieť viac ako len okolie hotelového komplexu auto sme si požičali na mieste, ale o tom až neskôr. Kto nás sleduje dlhšie vie, že ja Španielsko milujem. V Andalúzii som bola prvýkrát a úplne ma očarila. Jediné, čo ma na Španieloch občas dostávalo do vývrtky je ich pomalosť, a to že vždy majú na všetko čas. Úprimne??? Hovorí zo mňa čistá závisť, že ja takto v pohode nie som a z našich podmienok som zvyknutá neustále sa niekam ponáhľať.

španielsko andalúzia

Fuengirola. Hotel Globales Gardenia Park.

Keďže sme normálna rodina, ktorá si na svoju vysnívanú dovolenku musí poctivo našetriť, mali sme obmedzený rozpočet. Na rozdiel od minuloročnej dovolenky sme sa však rozhodli, že ho celý nedáme na ubytovanie a vyberieme si niečo lacnejšie a zvyšnú časť peňazí investujeme na cestovanie a výlety po okolí. Nami vybraný hotel Globales Gardenia Park je jednoduchší, so starším vybavením, ale veľmi čistý, s výhľadom na more, all inclusivom (aj keď nie úplne takým, na aký sme boli doteraz zvyknutí), bazénom, detským bazénikom, krásnou záhradou, ochotným personálom a najbližšia pláž je cez cestu (na tú sme ale nechodili). Nachádza sa v rušnom mestečku Fuengirola, ktoré je iba 20km od letiska v Malage a má najdlhšiu až 13 kilometrovú promenádu popri mori plnú obchodov, reštaurácií a zábavných atrakcií. V tomto meste to fakt žije a to nielen turistami. Vidíte tam aj množstvo domácich piknikujúcich počas dňa, ale aj neskoro večer priamo na pláži. Hotel sa nachádza v tichšej časti na okraji mesta a do centra sa musíte prejsť alebo odviezť busom. Bola to po večeri vždy super prechádzka, počas ktorej máte stále čo obzerať.  Práve z tohto dôvodu na každú dovolenku s dieťaťom (až do 4-5 rokov) odporúčam vziať si kočík. My sme ho už nepoužili asi 10 mesiacov, ale na dovču som ho pribalila a bolo to skvelé rozhodnutie. Vo väčšine leteckých spoločností máte kočík ako bezplatnú batožinu a neráta sa ani do povolených kg.

španielskošpanielsko

andalúzia

Výlet do Benalmadeny.

Lukáško mal sen vidieť delfíňov (ako im hovorí), a tak sme vyhľadali najbližší Marineland a vybrali sa busom (ktorý meškal iba 35 minút 🙂 ) do susedného mesta Benalmadena. Marineland Selwo Marina je v podstate taká klasická ošarpaná zoo, kde si môžete spoza skla natlačený s ďalšími 136 ľuďmi pozrieť ako kŕmia tučniaky alebo ísť na show s vtákmi, ktoré sú zmätené a nič sa im nechce 🙂 a vyvrcholením je show tuleňov a delfínov. Všetko je tam predražené a vstupné tiež nebolo najlacnejšie. Takže nie nepáčilo sa nám tam, ale Luky bol z delfíňov totálne nadšený (prikladám foto ako dôkaz) a doteraz o nich rozpráva ako skákali a grgali (oni teda spievali ale náš synátor uznal, že je to bližšie grganiu). A o to predsa išlo.

delfinydovolenka s detmibenalmadena recenzia

Ešte pred vstupom do Selwo Marina sme míňali prekrásny park, do ktorého sme sa potom rozhodli nakuknúť. Plán bol, že Luky si tam pospí a my si oddýchneme. Park Parque De La Paloma bol jedným slovom dokonalý. Uprostred bolo jazierko s vodopádom, na kopci palmová a kaktusová alej, dokonalé výhľady na pobrežie a bonusom boli všade naokolo pobehujúce zajace, sliepky s malými kuriatkami, holuby, kačky a príšerne kikiríkajúce kohúty. Proste pastva pre oči a po návšteve nevydareného Marinelandu aj pohladenie na duši. Jeden taký do Trenčína poprosíme 🙂 .

španielskopark benalmadenadnes cestujem

Romantické mestečko Mijas.

Jeden deň sme dali oddych na lehátku a potom sme si prostredníctvom hotela požičali auto. Za 5€ nám poskytli autosedačku a 10€ sme si doplatili poistku, vďaka ktorej by sme neplatili žiadnu spoluúčasť ak by sa čokoľvek stalo. Keďže sme videli aký štýl jazdy Španieli preferujú, táto poistka bola jasná voľba. Celé požičanie auta na jeden deň nás stálo 65€. Jedna naša čitateľka, ktorá žije už 2 roky v Malage (pozdravujem Barborka) mi poslala množstvo tipov, čo sa v okolí oplatí vidieť. Moja voľba bola jasná – romantické mestečko v kopcoch oproti pobrežiu Mijas. Absolútna dokonalosť a jedna ulička tam bola fotogenickejšia ako druhá. Biela architektúra, všade kvety vo farebných kvetináčoch a k tomu prekrásny výhľad na celé pobrežie. Ak sa niekedy ocitnete na pobreží Costa Del Sol toto mesto určite nevynechajte. Škoda len, že náš Lukáško nezdieľal so mnou toto nadšenie. Na to sa však pri cestovaní s deťmi treba pripraviť a vopred sa zmieriť s tým, že nie vždy Vám vyjde úplne všetko čo si naplánujete.

andaluzia

Mijas, andaluzia, španielsko

Balkón Európy, Nerja

Dve hodiny sme sa (neplánovane 🙂 ) povozili po pobreží. Zablúdili sme dokonca aj do okrajovej časti Malagy, ale cieľom našej cesty bolo 100km vzdialené mestečko Nerja, vyhliadka Balcón de Europa a pláže s tyrkysovou vodou v jeho okolí.  Legenda hovorí, že názov Balcón de Europa vymyslel kráľ Alfonso XII., ktorý navštívil túto oblasť v roku 1885 po ničivom zemetrasení. Postavil sa na miesto, kde je dnes vyhliadka a okúzlený touto scenériou povedal „Toto je Balkón Európy“. Miestne archívne dokumenty však hovoria, že toto meno sa používalo už dávno predtým, ale legenda je legenda a na konci vyhliadky je postavená socha kráľa v životnej veľkosti. Lukáško sa s kráľom Alfonsom hneď skamošil.

Balcon de Europa

Následne sme sa chceli vydať na známu a ospevovanú pláž Playa de Maro, ale boli sme už z celodenného cestovania a najmä tepla takí unavení, že sme sa nakoniec zložili na pláži priamo pod Balkónom Európy. Bola veľmi pekná medzi útesmi, more malo tyrkysovú farbu, výhľady boli prekrásne, vlny obrovské a voda ľadová ;-).

nerjašpanielsko andaluzia

Toto je asi jediný nedostatok tohto očarujúceho pobrežia, že more je tu celkom studené. Max teplota, ktorú v lete dosahuje je 24-25 st, ale prevažnú väčšinu nášho pobytu mala voda niekde okolo 21-22st. Okúpať a osviežiť sa v ňom samozrejme dalo, ale vždy len na chvíľu. Vstup do mora je pozvoľný, takže Luky sa vybláznil aspoň v plytkej vodičke. Zabavil sa na vlnách, pohral s pieskom, prelieval vodu či zbieral mušličky, ktorých bola plná pláž. Deťom stačí ku šťastiu vždy menej ako nám dospelým. Väčšinou sme pol dňa strávili pri mori a pol dňa pri bazéne, kde bola voda podstatne teplejšia a Lukáško si v ňom v pohode zaplával či zaskákal.

dieťa pri morifuengirola

A čo mňa celkom prekvapilo bolo, že ešte o desiatej večer je tam úplne svetlo a človek má pocit, že je max osem hodín. Stmievať sa začína až okolo pol jedenástej a na pláži či uliciach to aj o polnoci vyzerá tak živo akoby bolo päť hodín popoludní.

Lucia a Lukáško

 

 

4 thoughts on “Cestuj s deťmi – Španielsko, Andalúzia.

  1. Jeeej..Andalúziu milujem keďže to bol na pol roka môj domov počas erazmu, čo sa pomalosti španielov týka, tak sa dá celkom rýchlo aklimatizovať, ale týždeň pre našinca asi nestačí..heslo maňana totiž funguje špeciálne na juhu..máte krásne fotky a verím, že ste si to aj parádne užili..škoda toho akvárka, ale keď bol junior spoko, tak rodičia musia prežiť ?

    1. Ahooj. Aj ja som sa do Andalúzie úplne zamilovala ani studená voda nám nevadila a určite sa tam ešte vrátime. Haha verím že sa na tú ich pomalosť dá zvyknúť len najhoršie je keď umieraš od hladu a smädu a čašník si vysýpa koše a zametá terasku ?. Ale nemajú stres a to je závideniahodné ?‍♀️

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: