Kam s deťmi / Top tipy

Všade dobre, na Liptove najlepšie.

Po roku sme sa opäť rozhodli stráviť víkend na Liptove a znovu som sa presvedčila, že to naše malé Slovensko je nádherná krajina a ponúka prekrásne scenérie a výhľady. Vyrazili sme už v piatok ráno a po ceste sme sa zastavili na obed na Salaši Krajinka pri Ružomberku. Ak ho náááhodou nepoznáte, je to reštaurácia s tradičnými slovenskými jedlami, v areáli sú zvieratká, detské ihrisko, pekáreň kde môžete kúpiť čerstvý voňavý chlebík a predajňa mliečnych výrobkov a rôznych syrov. Mne osobne však vadí, že je z toho už masovka, pri stole musíte sedieť s cudzími ľuďmi a ďalší nad Vami stoja, pozerajú Vám do úst a čakajú kým konečne dožujete a navyše čašníkov to evidentne vôbec nebaví (nie že by som sa im čudovala, ale…). Takže nabudúce už radšej vynecháme.

chopok jasna

Zookontakt Liptovský Mikuláš

Naša ďalšia zastávka bola v Zookontakt pri Tatralandii. Množstvo zvieratiek, ku ktorým sa dá dostať úplne blízko. Náš Luky má momentálne MEDVEDIE obdobie, takže vidieť a pohladkať maličkých medveďov bol pre neho ale aj pre nás obrovský zážitok. Inak sa celkom zabavil pri zajačikoch, zahral sa na ovčiarskeho psa (zahnal všetky ovce tam a potom späť), hladkal klokanov a nakŕmil nenásytnú zebru. Je to veľmi pekný areál a personál bol (až na jednu výnimku) veľmi milý. Porozprávali nám veľa zaujímavostí o živote zvieratiek. Vedeli ste, že taká klokania mama má neustále tri mláďatká? Jedno v brušku, druhé vo vaku a tretie poskakuje okolo nej? A tento kolobeh sa dookola opakuje celý jej život. Poor girl, čo si budeme hovoriť! Odniesli sme si odtiaľ množstvo zaujímavých informácií a Lukáško pekné zážitky, ale ja sa aj napriek tomu nedokážem zbaviť pocitu, že tie zvieratká tam nie sú šťastné. A ak by si mohli vybrať, asi by sa nenechali celé dni obzerať a hladkať zvedavými a hlučnými návštevníkmi.

zookontakt

zookontakt liptovsky mikulas

zookontakt liptovsky mikulas

zookontakt liptovsky mikulas

zookontakt liptovsky mikulas

Rodinný Hotel**** Liptovský dvor.

Cieľom našej cesty bol rodinný hotel Liptovský dvor. Ubytovanie v 15 súkromných chalúpkach (ako tej našej Luky hovoril) v čarovnom ba priam rozprávkovom prostredí Nízkych Tatier. V každej drevenici sú dve spálne, dve kúpeľne, obývačka s krbom, pripraveným drevom a kuchynských kútom (nesmie sa tam však kvôli bezpečnosti variť) a vonku si môžete posedieť na teraske pri zvuku šumiaceho potôčika. V hlavnej budove je lobby bar, reštaurácia s najlepšou kuchyňou akú sme za poslednú dobu ochutnali, veľký detský kútik, v ktorom sme veľa času nestrávili, keďže slniečko svietilo po celý deň a skutočne veľmi milý personál ochotný splniť akékoľvek požiadavky. K hotelu patrí aj ďalšia budova s relax centrom, kde je bazén, vírivka a sauny. Vždy sme sa vybrali navečer trochu zrelaxovať (neplatí v prípade nášho syna) a väčšinou sme tam boli úplne sami. Pred reštauráciou je teraska, na ktorej sme si vychutnávali skvelú kávičku, kochali sa výhľadmi a pozorovali Lukáška pri hádzaní kamienkov do jazierka, pobehovaní po drevennom ihrisku a poskakovaní na trampolíne. Jazierko dokonale dotvára celú tú prekrásnu romantickú scenériu, deti ho tiež zaručene ocenia, len my mamičky sme trochu tŕpli, keď sa naše ratolesti nahýbali a testovali správnu teplotu vody 😉 . Tomuto jedinečnému konceptu dokonalej romantiky skvele pripravenému na pobyt najmenších návštevníkov či vašich štvornohých miláčikov naozaj nie je čo vytknúť a Hotel Liptovský dvor môžeme úprimne a s radosťou odporučiť.

hotel liptovsky dvor

family hotel liptovsky dvor

baby friendly hotel liptov

hotel liptovsky dvor

liptovsky dvor

Chopok. Nízke Tatry.

V sobotu sme sa rozhodli zdolať Chopok a aj napriek tomu, že hore bola hmla bol to skvelý nápad a aj s 2-3 ročným dieťaťom sa takéhoto výletu určite neobávajte. Pre Lukyho bol nezabudnuteľný zážitok odviezť sa lanovkami a zubačkou, a my s Lypkom sme si  vychutnali espresso kochajúc sa na naše konečne ne-zasnežené hory. Nezabudnite pribaliť dobrú obuv a najmä teplejšie oblečenie, pretože na vrchole je aj počas leta celkom zimka. Najlepšie sa na vrchol dostanete z Bielej Púte, odkiaľ sa odveziete štvorsedačkou, následne počkáte na Lienku (zubačku) a na vrchol do výšky 2024m.n.m. vás vyvezie ešte kabínka. Cena takejto jazdy a späť je 20€/dospelá osoba ak máte GoPass kartu. Deti do 6 rokov majú lanovky zadarmo. Nie je to málo, ale ak vám počasie dopraje, tie neskutočné výhľady za to rozhodne stoja.

jasna

chopok s detmi

chopok

chopok

luky na chopku

Síce sme nestihli všetko čo sme mali v pláne, ale aspoň máme dôvod sa na Liptov v krátkom čase opäť vrátiť. A pre Vás mám ešte zopár tipov, ktoré sa oplatí na Liptove s deťmi zažiť….

liptovska maraliptovska maraliptovska maraliptovska mara

1. Liptovská Mara – v letných mesiacoch pláže a kúpanie s dokonalým výhľadom, možnosť odviezť sa na loďke a množstvo ďalších atrakcií.

2. Vila Betula – ubytovanie, reštaurácia a najväčšie detské ihrisko na Liptove a detská zábavná hala Babyland, množstvo indoorových či outdoorových atrakcií a zvieracia farma.

3. Vrbické pleso – malá turistika okolo plesa vhodná aj s kočíkom (sem tam trochu náročnejší terén, ale dá sa zvládnuť). Trvá cca 20 min. a na náučný chodník sa dostanete z parkoviska za Wellness Hotelom Grand Jasná. Pri prechádzke sa môžete pokochať výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier, či urobiť si malý piknik na lavičkách pri jazere a deti sa zabavia na drevenom ihrisku nachádzajúcom sa v blízkosti plesa.

4. Mincovničkovo – Podzemie pod vežami. Zažijete príbeh života mince jej narodenie v mincovni aj počatie v hĺbkach zeme.  Nachádza sa priamo v Liptovskom Jáne.

5. Bobová dráha Žiarce – letná bobová dráha v SKI Žiarce – Pavčina Lehota jediná atrakcia svojho druhu na Liptove. Mali sme v pláne, ale Luky po ceste z Chopku zaspal a bolo nám ho ľúto budiť. Celková dĺžka dráhy je 1000m a ide o najstrmšiu dráhu na našom území s celkovým prevýšením 120m.

Lukáško a Lucia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: