Recenzie / Rodina

Čo môžeme urobiť pre životné prostredie?

Ekológia a ekologické produkty.

den zeme

Cez víkend sme oslavovali Deň Zeme. Je to deň, kedy si každoročne pripomíname negatívny dopad nášho konania na životné prostredie a tento sviatok má zároveň za úlohu rozvíjať celosvetovú diskusiu o možných riešeniach. Ochrancovia z hnutia Greenpeace a Ministerstvo životného prostredia považujú za 3 najväčšie ekologické problémy na Slovensku klimatické zmeny, odpad a znečistenie, a tiež pesticídy.

ekologicke produkty

Väčšina z nás by pomôcť aj chcela, avšak na to aby riešila globálne problémy sa cíti bezmocná. Ja osobne si myslím, že malé veci vytvárajú tie veľké, a tak sa snažím prispieť najviac ako dokážem. Prvou jednoduchou vecou, ktorú môžete urobiť a naučiť aj svoje deti je separácia odpadu. Ja separujem odpad už asi 12 rokov a vediem k tomu aj Lukáška. Samozrejme mu vždy musím povedať do ktorej nádoby daný odpad patrí, ale už teraz ako 2 ročný vie, že nie všetky odpadky patria do jedného smetného koša. Ďalej sa snažím vyhýbať sa plastu a plastovým výrobkom ako sa len najviac dá (napríklad kupovaním drevených hračiek 😉 ). Prispieť sa tiež dá používaním vecí z druhej ruky (ja zbožňujem second-hand a nehanbím sa priznať, že tam nakupujem rada a celkom často), a tiež podporovaním malých lokálnych výrobcov, chovateľov a pestovateľov. Ďalšou možnosťou je používanie produktov, ktoré sú ekologické a teda šetrné k životnému prostrediu. Netvrdím, že ja sama používam všetko EKO a BIO, ale postupne si v niektorých oblastiach k týmto produktom nachádzam cestu. Viem, že veľa z Vás za tým vidí iba vyššiu cenu a dobrý marketing, ale nie vždy je to tak. V niektorých prípadoch sa do týchto produktov naozaj oplatí investovať či už kvôli Vášmu zdraviu alebo pomoci životnému prostrediu. A ako takéto produkty nájdete? Všetky sú označené rôznymi ekologickými značkami a certifikátmi (zväčša sú zelenej farby). Patria medzi ne napríklad ekologické pracie či čistiace prostriedky, kozmetika, nábytok, doplnky do domácnosti, potraviny, papierové výrobky alebo hygienické potreby.

ekologicke certifikaty

Produkty značky Gentle Day som Vám nedávno predstavila v tejto MINIrecenzii. Porovnávala som ich s najbežnejšie používanou konkurenciou a u mňa obstáli na výbornú. Dnes by som Vám o nich rada napísala niečo viac práve z tohto ekologického hľadiska. Spoločnosť Gentle Day je držiteľom viacerých ekologických certifikátov. Ich produkty sú šetrné ako k ľudskému zdraviu, tak i k životnému prostrediu. Sú presne jednými z tých produktov, s ktorými môžete svoju pomoc našej matičke Zemi začať 😉 .

Produkty značky Gentle Day sú držiteľmi týchto certifikátov.

ekologicky produktVyrobené pre zdravie: Všetky vložky Gentle Day® sú označené zdravotným certifikátom Made for Health, ktorý sa používa ako symbol chemicky a zdravotne neškodných textilných produktov v oblasti zdravotnej starostlivosti. Čo v praxi znamená, že neobsahujú chlór, formaldehyd, arómy ani žiadne iné škodlivé látky, teda nemajú žiadne vedľajšie účinky na vaše zdravie.

 

gentle dayEkologický produkt: Vložky a obrúsky Gentle Day® majú označenie Oeko-Tex® 100. To znamená, že príslušný produkt úspešne prešiel testami na viac ako 100 parametrov súvisiacich so zdravím človeka. Produkty s označením OEKO-TEX® spĺňajú najvyššie požiadavky na zdravie človeka a životné prostredie. Skvelým príkladom je, že vlhčené utierky a emulzia na intímnu hygienu neobsahujú parabény, sulfáty SLS, farbivá, alkálie a dokonca ani mydlo.

 

ekologicky produktŠetrné k životnému prostrediu: Táto norma sa zameriava na systémy riadenia životného prostredia, prostredníctvom ktorých sa zabezpečuje efektívna výroba, zdokonalená preprava, efektívnejšie používanie prírodných zdrojov a hospodárenie s odpadom a minimalizácia činností negatívne vplývajúcich na životné prostredie. Aj preto sú produkty Gentle Day vyrobené zo zložiek, ktoré sú 100% ekologicky ľahko rozložiteľné – nezaťažujú prírodu a rýchlo sa rozkladajú.

Používate ekologické produkty vo Vašej domácnosti? Ak áno ktoré to sú?

Vaša Lucia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: