Inšpiratívne maminky

Inšpiruj sa s: Alicou Kucharovič

Alica je moja dlhoročná kamoška, akčná mama takmer 4 ročnej dcérky Almy (ktorej meno sú začiatočné písmená jej rodičov Alica + Matúš), animátorka, ilustrátorka, nežnejšia polovička vizuálneho dua Sexi Světla,  spoluzakladateľka Fest Anča, cestovateľka, má za sebou množstvo úspešných projektov a vlastných výstav a vytvorila aj moje blogové logo. A dalo by sa toho o nej napísať ešte veľmi veľa. Vždy som ju obdivovala za to, koľko toho pri svojej dcérke Alme stíha, a že pre ňu a jej manžela Matúša nikdy dieťa nebolo akousi „brzdou“ ale skôr naopak.  Už viac ako rok ? spolu dávame dokopy tento rozhovor.  A ja mám radosť, že sa nám ho aj reálne podarilo dokončiť. Alica je človek s veľkým Č a ja sa teším, že vám ju a jej úžasnú prácu môžem predstaviť. Tak šup uvariť kávičku alebo naliať pohár červeného (to už nechám na vás podľa hodiny kedy článok čítate ? ) a nechajte sa inšpirovať.

inšpiratívna mama

1. Ahoj Alica, teším sa a ďakujem, že si si našla čas zodpovedať mi zopár otázok a stať sa tak jednou z inšpiratívnych mám na mojom blogu. V prvom rade nám prezraď niečo o sebe a svojej rodine.

To musíš asi ty Lucia ? . Neviem napríklad, že bývame v Piešťanoch, máme radi mačky, bicykle a umenie. (pozn.tak ja som toho o tebe v úvode napísala trochu viac ? )

2. Slowfashion značka Retart, ktorú založil tvoj manžel Matúš taktiež neodmysliteľné patrí do vašej rodiny. Povedz nám aká je jej myšlienka a čo reprezentuje. 

Retart vo svojej podobe funguje od roku 2010, kedy prišiel s prvou peňaženkou, ktorá je doteraz jeho vlajkovým produktom. Hlavnou myšlienkou značky je od začiatku popularizácia umelcov medzi bežnými ľuďmi. Konfrontovanie umeleckých diel s nezainteresovaným divákom a to vďaka bežným produktom ako je napríklad peňaženka, šiltovka či osuška na pláž.

retart.sk

Teraz už je veľa značiek, ktoré spolupracujú s umelcami, ale myslím, že môžem s kľudným svedomím povedať, že Retart túto vlnu odštartoval. Okrem svojich produktov sa venuje ešte spolupráci s inými značkami. Pomáha im vo výbere a v komunikácii s umelcami, spôsobe tlače prípadne možnosti nových materiálov. Ja som celkovo už dosť mimo toho, keďže mám „svoje kreslenie“. Matúšovi niekedy radím, ale väčšinou si spraví aj tak po svojom. Naša ideálna spolupráca vyzerá tak, že keď vymýšľa/vzorkuje nový produkt, skúša ho na mojom designe, ktorý mu na mieru nakreslím. Keď je forma produktu hotová,  môže osloviť ďalších ilustrátorov a maliarov na vizuál.

3. Dá sa povedať, že aj počas celej materskej si pracovala. Prezraď nám čomu sa venuješ. 

Od konca školy sa živím ilustráciou a animáciou. A práve teraz dokončujeme animácie pre piatkový Radio_Head Awards ceremoniál.

alica kucharovic

4. Ako to všetko stíhaš? Ako u vás doma funguje organizácia času a kto ti s Almou pomáha? 

Našťastie existujú škôlky, takže teraz je to už viac menej pohoda.

Pamätám si, že hneď prvý mesiac ako sa Alma narodila mi volali z nemenovanej agentúry a ponúkli mi super projekt, ktorý sa nedal odmietnuť. Mala som šťastie, že Alma bola nastavená ako hodinky, čo sa týkalo denného spánku potiahla aj 3 hodiny vkuse. Vtedy som spravila najviac práce. Človek v časovej tiesni vie zo seba vydať maximum, prestane klikať na soc.siete a maká. Robievala som aj v noci, ale to sa moc nedalo, keďže Alma vstávala každé 3 hodiny. Po tomto projekte som si povedala, že super a mám pokoj – už len kočíkujem. Vtedy mi prišla ďalšia super kreatívna ponuka. Čiže to hodnotím tak, že narodenie Almy mi prinieslo šťastie aj čo sa práce týka ? .  Jasné, že bez môjho drahého Matúša by som to nezvládla! Delíme si starostlivosť o dieťa veľmi poctivo. A s radosťou vždy pomôžu aj babičky.

alica kucharovic

5. Žili ste v Prahe. Pred narodením Almy ste sa však vrátili do rodných Piešťan. Prečo ste sa takto rozhodli a v čom sú Piešťany pre teba zaujímavé?

Bolo to inštinktívne rozhodnutie. Automaticky ma to ťahalo k rodine, kamarátom na rodnú hrudu. Aj vďaka tomu, že sme sa presťahovali, som sa mohla venovať všetkému, ako dovtedy. Najviac mi s Almou pomáhala a stále pomáha moja mama, vďaka ktorej mám stále svoju voľnosť. Ďakujem!

6. Viem tiež, že ste vždy veľa a radi cestovali. Nič sa na tom nezmenilo ani po narodení Almy. Začiatkom roka sa vždy vydávate na niekoľko týždňov či mesiacov spoznávať nové krajiny. Minulý rok to bol Tenerife a teraz ste boli na Bali. Koľko ste tam boli a čo ste tam robili? 

Prelom januára/februára je čas kedy sa všetci zviechajú zo šialeného decembra, je to pracovne vegetatívne obdobie, čiže najlepší čas odísť preč. Na Bali sme boli sme takmer mesiac. S kamošmi sme si prenajali dom a chodili na skútroch po výletoch. Odtiaľ sme boli ešte na ostrove Gili na pár dní. A čo je super Alma sa na Bali naučila plávať. Len tak zo dňa na deň.

7. Ako cestovanie zvláda Alma a kde všade ste s ňou boli? Máš nejaké tipy ako pohodovo cestovať s dieťaťom?

Ideálne je si s dieťaťom dať najprv “skúšobný“ výlet. Ten náš bol, kde inde, ako v Chorvátsku, keď mala Alma tuším 4 mesiace. Celú cestu prespala, takže sme vedeli, že s ňou to pôjde. Autom sme išli ešte do Holandska za rodinou a rôzne po Európe, to sa úplne v pohode dá aj s dieťaťom do pol roka. Ďalej sme boli na ostrove Zanzibar, ktorý je severozápadne od Madagaskaru, to nemala ani rok. Tam to bolo pri pobreží tiež ok, do vnútrozemia sme ju nebrali. Jediná nepríjemnosť boli komáre a to je tak všade kam ideme doteraz. Veľmi sa nám páčilo na Kanárskom ostrove Tenerife, kam sme sa o rok vrátili opäť a na dlhšie ( 2 mesiace ). Do poslednej chvíle sme nemali ubytovanie. Týždeň pred odletom sme sa náhodne cez známeho známej dostali ku starému domu v bývalej botanickej záhrade plnej bielych pávov, čiernych labutí a volaviek. 

retart.sk

Dieťa vníma bezpečie, tam kde má domov a domov sú rodičia, čiže je úplne jedno kam sa človek vyberie. Myslím, že hlavné je byť pozitívne psychicky naladený a zbytočne sa všetkého nebáť. Dieťa sa vie vyspať aj na motorke 😉 . 

8. Kto alebo čo je pre teba najväčšou inšpiráciou a prezraď nám prečo?

Mám okolo seba veľa šikovných ľudí, vďaka ktorým mám chuť robiť aj ja stále nové a dobré veci. Týka sa to práce, ale aj koníčkov napr. športovania. Ich menovaním by som ti zaplnila celý článok.

9. Máš nejakú vychytávku, ktorú by si odporučila ostatným mamičkám?

Pre mňa je najväčšia vychytávka asi bicykel s detskou sedačkou. Odkedy Alma sedí, vozíme sa leto/zima v meste všade na bicykli. Je to veľmi príjemné a praktické. Piešťanská rovina je na tento spôsob dopravy ako stvorená.

alica kucharovic


Ja ďakujem Alici za rozhovor. Jej profesný web a viac z jej kreatívnej práce nájdete tu www.alicakucharovic.com alebo na jej Instagrame TU.

Značku jej manžela Matúša nájdete tu www.retart.sk alebo na Instagrame TU.

Pekný rozhovor s Alicou nájdete aj na startitup.sk, kde som na fotke s ňou dokonca aj ja ?.

Ak ste sa dostali až sme ďakujem a teším sa na ďalšiu inšpiratívnu maminku. Ak nejakú poznáte alebo máte tip o kom by ste si chceli prečítať, sem s ním.

Vaša Lucia.

 

 

2 thoughts on “Inšpiruj sa s: Alicou Kucharovič

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogerom sa páči toto: